HDmag.cz

Vysoké rozlišení od začátku do konce. Blu-ray filmy, přehrávače, HDTV, HD audio a video, PlayStation 3...

Samsung LE40A659

Obraz ostrý jako břitva.

Samsung LE40A659

Příspěvekod Capo v pátek 29. 8. 2008 23:50:20

Tak jsem byl u kámoše omrknout tenhle kousek.Je to hodně blízkej příbuznej A656, kterej se prodává u nás, 659 je z NěmecTka, má navíc ještě lepší kontrast (60 000:1)(dynamickej of course :) ) (656 má 50 000:1) a možná ještě něco, ale nechce se mi to hledat.

Popravdě, trošku jsem se bál, že obraz (a černá "barva") bude lepší jak na mé plazmě (Samsung PS50C96).Nebyl :).Jako, ve dne samozřejmě jo, to byl krásnej obrázek s perfektní černou, a to při úrovni podsvícení 4 až 5 (pořád jsme si s tim hráli).Ale to se samozřejmě dalo čekat a taky jsem to čekal, takže žádný překvapení, obraz byl úžasnej (Black Hawk Down na blu, různý trailery a videa z PS3).Při vyšší úrovni podsvícení ale černá už zmodrává a už to neni ideální, na druhou stranu ten obraz už je pak tak vysmahnutej, že z toho po chvilce bolí oči, takže takový vysoký úrovně prostě nejsou potřeba.Ostatní nastavení bylo co si pamatuju : režim film, téměř všechny hodnoty ponechány, změněny jenom barvy z "teplé barvy 2" (doteď mi nejde do hlavy, proč jsou všude defaultně nastavený, dyť je to strašný, nereálný, celej obraz do žluta, hrůza) na "normální", a jas zvýšen ze 45 na 60, dynamickej kontrast off a ostatní featurky myslim taky.Obraz fakt luxusní, ovšem co mě hodně překvapilo, byly pozorovací úhly.U 6-kové řady a konkrétně u tohodle modelu jsem čekal teda lepší.Jakmile se trochu pohnete od středu obrazovky, vzdálenější okraj už se začíná měnit, konkrétně černá začíná modrat (samozřejmě s nižší úrovní podsvícení je to lepší a naopak), a když si nedejbože stouonete a díváte se ještě z většího úhlu, tak je to opravdu hrůza o_O.Tohle mě fakt zklamalo asi nejvíc, dneska už bych čekal o třídu lepší pozorovací úhly.

S přicházejícím šerem se obraz začal zvýrazňovat a víc svítit, tak jsme ubírali úroveň podsvícení až na hodnotu 1 (v úplné tmě), ale k tomu až později.A s přicházejícím šerem se samozřejmě co??Ano, zhoršuje zobrazení černé :) Jako v kontrastním obrázku to oko nepozoruje, ale jakmile se objeví celá černá plocha, nebo prostě z větší části černá (nejlíp to bylo vidět v Black Hawk Down ke konci filmu v noci), tak už to má daleko k okolnímu rámu :).Za toho šera to ještě jde, ale v uplné tmě ee :).Je to ale jiná "černá" než mám na plazmě, je spíš víc do modra, u mě spíš do šeda, teď jde o to, kterej odstín je větší zlo :).Dá se to ale částečně eliminovat snižováním úrovně podsvícení, to dá rozum.V absolutní tmě stačí (překvapivě) úroveň 1 + dynamickej kontrast na nízkou úroveň ( tohle ale bylo na mě pořád trošku mdlý, já mám radši kontrastnější obrázek, než kámoš), popř. úroveň podsvícení 2 + DK, a pro mě by bylo asi nejideálnější úroveň 3 bez DK, ale kámošovi nevadí ani úroveň 2 bez DK.Já mám DK rád (na své plazmě ho mám zapnutej), obraz s ním získá na hloubce a trojrozměrnosti a prostě je živější (tak to teda vidím já), nevýhodou je, že nahodí celej obraz lehce do červena, což jde vidět hlavně na xichtech, to jsem ale trošku eliminoval ubráním červené barvy), jde ale o to, že na tom LCD zkrášluje obraz právě ta úroveň podsvícení, přičemž žádnej červenej nádech se nekoná.To ale já na plazmě nemám, a obyčejnej jas nebo kontrast s tim obrazem neudělají to co DK.Zpět ale k LCD.Čili tady bych asi DK vůbec nezapínal řešil to jenom tou úrovní podsvícení.Zas na druhou stranu, černou to podá hlubší na nižší úrovní podsvícení s DK, než na vyšší a bez něho.Každopádně v absolutní tmě i při podsvícení na hodnotě 1 je černá do modra a navíc je ten obraz tak nevýraznej a mdlej, že bych se na to tak stejně nedíval, takže prostě tudy cesta nevede.Holt je to pořád jenom LCD, kde černá asi nebude nikdy černá :).

Další věc, rozlišení.LCD je FullHD v uhlopříčce 40".Já mám plazmu s rozlišením 1366x768 a v uhlopříčce 50".Na LCD jsme koukali cca ze 2m, doma na plazmu koukám cca z 2,5m.Myslíte, že jsem viděl rozdíl??Neviděl.Skutečně ne, obraz byl stejně strhující jako na mé plazmě.Možná kdyby byly obě TV přímo vedle sebe, nepatrnej rozdílek by tam byl, ale takhle ne.Blučka prostě vypadaj absolutně luxusně i na HD ready rozlišení.

Co mě ale silně překvapilo, byl analogovej signál, WTF?Nevim čim to, ale ten se mi zdál dokonce lepší, než Digitál na mé plazmě.Nechápal jsem, fakt ne, Byl to nádhernej obrázek bez nechutných artefaktů, docela slušně ostrej, tak jak mě zklamaly pozorovací úhly, tak mě překvapil analog.FullHD, LCD, a takovej obraz?Huh....

No a poslední zmínka, 100Hz technologie.Jako jo, u různých videí je to pěkný, ale u bluček by mi to asi vadilo.Nejdřív jsme se dívali tak půl hoďky filmu pěkně na originálních 24 snímků za sekundu.Pak jsme nahodili 100Hz a přišlo mi to jaksi nepřirozený.Prostě to bylo divný.Blučka jedině na 24Hz.Nehledě na to, že při nejvyšší úrovni (ano, i 100Hz se tam nastavuje od nízké po vysokou) to produkuje nepěkný artefakty za pohybujícím se objektem, takže když už to zapnout, tak na střední nebo nízkou, bohatě to stačí).

Čili když to shrnu, tak jak jsem se bál, že mě tim obrazem trumfne, tak mám teď docela radost, že se tak nestalo, a že oproti LCD mám pořád slušnou TV, která sice za denního koukání neposkytne takovej zážitek, ale v absolutní tmě je na tom pořád líp.wo tom žádná :).

PS: ještě jsme chtěli zkoušet HDMI kabely mezo PS3 a TV - 75cm Oehlbach za 12 kil vs. 5m noname za 6 kil svýho času, dnes tak za 3 kila :).Ale už bylo pozdě a kamoš měl mladou doma, která se neskutečně nudila, takže už mi to bylo blbý zůstávat dýl :).Každopádně tohle ještě vyzkoušíme za pár dní, až bude klid a telce dáme ještě pořádnej záhul :).
"Fry pojď s námi ven."
"Proč? Vždyť ta televize má větší rozlišení než reálnej svět!"

Blu-ray
Obraz jak skalpel
Zvuk jak břitva
Řinčení kapel
Vítězná bitva!
Uživatelský avatar
Capo
750+
750+
 
Příspěvky: 761
Registrován: středa 19. 12. 2007 19:37:53
Bydliště: Brno

Re: Samsung LE40A659

Příspěvekod RedBaron v pátek 5. 9. 2008 11:28:18

Teplé barvy jdou dožluta? Já spíš myslím že absolutně všechny LCD mají z prodeje napálené podsvícení a tahaj těžce do modra s hráškově zelenou trávou a bledými obličeji.
RedBaron
0+
0+
 
Příspěvky: 7
Registrován: pondělí 18. 2. 2008 17:18:40

Re: Samsung LE40A659

Příspěvekod Capo v pátek 5. 9. 2008 23:44:38

RedBaron píše:Teplé barvy jdou dožluta? Já spíš myslím že absolutně všechny LCD mají z prodeje napálené podsvícení a tahaj těžce do modra s hráškově zelenou trávou a bledými obličeji.


Teplé barvy jsou do žluta, teplé barvy 2 ještě víc.Jenže tyhle nejsou nastavený v obchodech.V obchodech je nastavenej režim "dynamický" (co jsem se díval do menu u TVs, tak byl všude), a ten má defaultně nastavené "studené barvy", proto se ti zdá těžce do modra.A přímo v továrním nastavení FW (kam se dá dostat jenom pomocí DO, takže se tam běžnej kolemjdoucí nedostane) je položka "Shop mode", kterej nastaví právě "dynamický" režim obrazu a tedy Studené barvy nebo studené barvy 2 (teď přesně nevím).
"Fry pojď s námi ven."
"Proč? Vždyť ta televize má větší rozlišení než reálnej svět!"

Blu-ray
Obraz jak skalpel
Zvuk jak břitva
Řinčení kapel
Vítězná bitva!
Uživatelský avatar
Capo
750+
750+
 
Příspěvky: 761
Registrován: středa 19. 12. 2007 19:37:53
Bydliště: Brno

Re: Samsung LE40A659

Příspěvekod JIHORDA v sobota 13. 6. 2009 15:06:27

Mám teď črstvě Samsung LE52A756...po několikadenním zkoumání a nastavování jsem shledal, že obraz je víc než příjemný, měkkých teplých barev, jak zde podrobně píše Capo o kontrastu, ujetí do fialova, to vše souhlasí. Zbývá mi jedna otázka - mezi záběry panel jakoby probleskne, jako mžik oka, je to ona věc s odezvou? U této tv píší 6milisekund.
Uživatelský avatar
JIHORDA
500+
500+
 
Příspěvky: 510
Registrován: čtvrtek 17. 1. 2008 10:00:19
Bydliště: U Brna

Re: Samsung LE40A659

Příspěvekod Nick007 v sobota 13. 6. 2009 15:23:00

6 ms gray-to-gray? To, co popisuješ na odezvu nevypadá, větší odezva se projevuje jako lehké rozmazání obrazu.
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Samsung LE40A659

Příspěvekod JIHORDA v sobota 13. 6. 2009 16:10:31

Tak to mi je potom záhada. Když je střih záběru, objevuje se pokaždé větší či menší bílý záblesk, pokaždé trochu jinak umístěný, ne nějak ostře ohraničený. Co se týče rozmazání obrazu, tak tam problém opravdu není, obraz je stále nádherně ostrý.
Uživatelský avatar
JIHORDA
500+
500+
 
Příspěvky: 510
Registrován: čtvrtek 17. 1. 2008 10:00:19
Bydliště: U Brna


Zpět na LCD televizory

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron