HDmag.cz

Vysoké rozlišení od začátku do konce. Blu-ray filmy, přehrávače, HDTV, HD audio a video, PlayStation 3...

Použitelnost projektoru

Pokud máte projektor, pak se nejspíš máte čím chlubit. Tak se pochlubte!

Použitelnost projektoru

Příspěvekod teo v pondělí 24. 5. 2010 18:14:49

Dobrý den,
chtěl bych si udělat doma "kino". Rád bych koupil projektor výhradně na filmy. Jak jsem si pročítal fórum tak se tu mluví o cenách kolem 40ti tisíc, chci teď vědět kolik to bude stát.
Máme normální televizi, promítačku by jsme používali jen občas na promítání filmů - DIVX nebo DVD.
Není mi jasné co všechno by ta promítačka měla umět.
Zatím pouštíme filmy na LCD televizi, přímo z notebooku přes VGA konektor.
Předpokládám že by bylo určitě lepší to živit přes HDMI.
Jak to bude s DIVX filmy? Obávám se že to nebude už pastva pro oči.

Ještě se obábám hlučnosti, jak je to v praxi? Ve školách mají spoustu BenQ a Epson projektorů, které jsou velmi hlučné...

Poslední otázka - jak je to s životností lampy? Řekněmě při ročním provozu 80-100 hodin. Životnosti jsou udávány, ale jsou korektní?

Děkuji Vám
teo
0+
0+
 
Příspěvky: 1
Registrován: pondělí 24. 5. 2010 17:58:57

Re: Použitelnost projektoru

Příspěvekod tomiisek v pondělí 24. 5. 2010 18:36:08

VGA je nejhorsi mozna varianta. Doporucuji zakoupit multimedialni centrum (cena cca 2000 Kc) a vrazit ho mezi notebook a projektor. Pripadne koupit multimedialni centrum s HDD a notebook pri promitani vubec nezapinat. A prejit z DivX na MKV.
Naposledy upravil tomiisek dne pondělí 24. 5. 2010 18:39:54, celkově upraveno 1
Filmy: Oppo BDP-83SE + Cambridge Audio 840A + Marantz SR6003 + Canton Chrono 509 + Canton Chrono 507 + Mitsubishi HC5500
Hudba: Cambridge Audio 740C + Cambridge Audio 640T + Cambridge Audio DacMagic + Pioneer PL990 + BV Audio Headamp + AKG K701
Uživatelský avatar
tomiisek
1000+
1000+
 
Příspěvky: 1791
Registrován: pátek 1. 2. 2008 14:25:47
Bydliště: Praha 4

Re: Použitelnost projektoru

Příspěvekod Nick007 v pondělí 24. 5. 2010 18:39:20

Mám zkušenosti s DVD na 106" plátně a musím říct, že to je příšerný, divx si radši ani nebudu představovat. Chce to opravdu zvážit, jestli má smysl do toho jít, protože jediné, co vypadá na plátně pěkně, je HD. Bezdetailní obraz s ne moc pěknými barvami, to není má představa dokonalého filmového zážitku.

Za projektor určený na dvd je zbytečný vyhazovat větší peníze, k ničemu by to nebylo.

Epson dává tuším záruku na lampu na 3 roky nebo X000 hodin, podle toho co nastane dřív. Lampy bych se nebál.

tomiisek samozřejmě myslí přejít z SD divx na HD mkv (aspoň 720p).

DVD bude vypadat asi nějak takhle hnusně nemastný neslaný:
http://www.cornbread.org/FOTRCompare/index.html
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Použitelnost projektoru

Příspěvekod Piskotek v pondělí 24. 5. 2010 20:55:48

Především si ujasněte zda chcete sledovat projekeci! Projekce je výhradně určená pro zatemněné prostředí, nedá se při tom žehlit, vařit a hlídat pobíhající malé děti, na to si raději pořiďte LCD nebo plazmu. Pokud máte děti odrostlejší a jste fanda do dom. kina, nikdo vás při sledování nebude rušit. Pak je projekce nejlepším zážitkem a vychutnáním si filmu, nebo hodnotnějšího sportovního utkání opravdovým zážitkem, kde velikost obrazu je ten hlavní důvod. To Vám žádná plazma ani LCD s uhlopříčkou cca 50 nezajistí. Doporučuji projektory s nativním rozlišením, tedy pixel na pixel 1:1 alespoň 1280x720, ceny jsou od cca 16tis u Epsounu 450, Optoma, Mitsubishi, Panasonic, max do cca 25 tis (na DVD, DivX a MKV, sledování českého DVB-T programu stačí bohatě). Pokud chcete něco lepšího, pak full HD 1920x1080 projektory začínají někde těsně pod cca 30tis. a více. Opět jsou to Epson, Optoma Mitsubishi, Sanyo, Panasonic (z těch méně kvalitních i Acer a Benq, nejsou z hlediska kvality i servisu tak dobré jako předchozí značky). Lampa Vám vydrží při vašem provozu velmi dlouho let. Počítejte že částečné zhoršení začnete sledovat od cca 1500 hod. (v eko-šetřícím modu) kdy se začne trochu-nepatrně zhoršovat obraz z důvodů opotřebování lampy. není to však žádná tragedie. Hlučnost u kino projektorů je většinou nižší oproti školním projektorům. HDMI pro lepší obraz je samozřejmostí. Pro vylepšení SD obrazu doporučuji nějaký současný AVR-zesilovač, nebo lepší přehrávač HDD, který vám obraz částečně vylepší (případně použít na přepočet ffdshow filtr-prográmek v počítači, součást balíčků kodeku K-Lite). Co jednoznačně nemohu doporučit, jsou projektory pro kancelářské a školní prezentace které mají většinou horší rozlišeni 800x600 nebo 1024x768 a barevné podání a další neduhy, pro pohyblivý film nejsou vhodný, ani určený.
Uživatelský avatar
Piskotek
100+
100+
 
Příspěvky: 165
Registrován: úterý 9. 12. 2008 17:35:47
Bydliště: Praha

Re: Použitelnost projektoru

Příspěvekod 4pepe v úterý 25. 5. 2010 22:03:18

Ono hoši neni divx ako divx ja ich v hojnej miere využívam mám kvalitný zdroj brripou vo veľmi slušnej kvalite, ale je pravda že chuťovky si pozerám výhradne v 1080 mkv. Tie divxi sú super na archiváciu z 20 giga mkv je 4-5 gigový divx mám v tejto kvalite titanik .......... a na takýto štýl filmou mi to stačí. A pozerám výhradne na notebooku nepoznám lepší prehrávač ako je počítač.

Ináč pokiaľ chceš ísť do lacného riešenia môžeš sa pozrieť po diy projektore dole v podpise mám odkaz na moje projektory na diy fóre.
P1: http://www.ritzy.cz/phpBB2/viewtopic.php?t=916 ,lcd a fresnely predané
P2: http://www.ritzy.cz/phpBB2/viewtopic.php?t=975
Zvuk: onkyo 608 a diy repro 2x130W, center jamo, 2efektové stĺpy jamo, + druhé zadné efektové jamo také malé vreštibudky
4pepe
0+
0+
 
Příspěvky: 46
Registrován: středa 17. 2. 2010 8:25:53

Re: Použitelnost projektoru

Příspěvekod radimfog v pátek 28. 5. 2010 0:46:27

Piskotek píše:Především si ujasněte zda chcete sledovat projekeci! Projekce je výhradně určená pro zatemněné prostředí, nedá se při tom žehlit, vařit a hlídat pobíhající malé děti, na to si raději pořiďte LCD nebo plazmu. Pokud máte děti odrostlejší a jste fanda do dom. kina, nikdo vás při sledování nebude rušit. Pak je projekce nejlepším zážitkem a vychutnáním si filmu, nebo hodnotnějšího sportovního utkání opravdovým zážitkem, kde velikost obrazu je ten hlavní důvod.


Já bych to neviděl tak elitářsky. Víte přece, jak vypadalo sledování TV před 40ti lety, vážně doufám, že to s projektory v každé domácnosti nebude trvat tak dlouho ;) teo prostě chce "kino domů", no a doma se vyskytují ruchy jako děti nebo žena (a teď se nikoho nechci dotknout, mluvím z vlastní zkušenosti!), které v pravidelných intervalech likvidují superzážitek z vyladěné sestavy a perfektního zatemnění, to je život :lol:

teo, nenechte se odradit :) DIVX a DVD nebudou naprosto perfektní, ale zase budou fakt velký. Nick007 linknul výbornou ukázku s čím je třeba počítat.

Co se týká té hlučnosti, srovnejte si technické detaily jednotlivých přístrojů v podobné cenové kategorii, pohybuje se to docela hodně, rozdíl může být i 15dB (!!) Že se bavíte o Epsonech a BenQ mě celkem překvapuje, tak ty jsou naopak na té tišší hranici, viz např. Epson uvádí u empTW680 hlučnost 26dB (předpokládám, že to je v ekomódu) tady http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... archType=1 a Benq u W1000 27/29dB tady http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... archType=1. Acery nepůjdou pod 30dB v eko, hlavně zůstaňte pod 35dB a bude to v klidu.

Tady jsou docela zajímavá řešení pokud chcete odhlučnit starší mašinu třeba na rameni ze stropu http://www.buildingdesign.co.uk/facil-g ... utions.htm.

Pokud někoho zajímá, můžu postnout foto svého ohavného anti-soused-prudič-odzvučení. :twisted:
Čím starší, tím víc cheatů...
Uživatelský avatar
radimfog
0+
0+
 
Příspěvky: 40
Registrován: úterý 20. 4. 2010 13:21:27

Re: Použitelnost projektoru

Příspěvekod Nick007 v pátek 28. 5. 2010 6:49:13

Pro co nejtišší projektor se taky podepíšu. Poslední dobou mě nějak začíná iritovat cokoliv, co dělá hluk - notebook, lednička, natož něco, co budu mít pár metrů od hlavy...

Z vlastní zkušenosti, Epson EMP-TW1000 je v eko-módu metr od hlavy neslyšitelný.
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Použitelnost projektoru

Příspěvekod tomiisek v pátek 28. 5. 2010 10:21:07

Nick007 píše:Z vlastní zkušenosti, Epson EMP-TW1000 je v eko-módu metr od hlavy neslyšitelný.

To te obdivuju, 26 db v eko-modu je fakt dost, ja bych doporucil maximalne 22 db, zvlast kdyz je tak blizko.
Filmy: Oppo BDP-83SE + Cambridge Audio 840A + Marantz SR6003 + Canton Chrono 509 + Canton Chrono 507 + Mitsubishi HC5500
Hudba: Cambridge Audio 740C + Cambridge Audio 640T + Cambridge Audio DacMagic + Pioneer PL990 + BV Audio Headamp + AKG K701
Uživatelský avatar
tomiisek
1000+
1000+
 
Příspěvky: 1791
Registrován: pátek 1. 2. 2008 14:25:47
Bydliště: Praha 4

Re: Použitelnost projektoru

Příspěvekod Nick007 v pátek 28. 5. 2010 11:53:26

tomiisek píše:To te obdivuju, 26 db v eko-modu je fakt dost, ja bych doporucil maximalne 22 db, zvlast kdyz je tak blizko.

Je možný, že při tichých scénách by slyšet byl, ale já ke strejdovi většinou jedu jen na nějakou akční pecku, kdy se klepou základy baráku, typu Transformers a tak :D A při těchhle filmech jsem ho fakt vůbec neslyšel. Je to ale něco za něco, mě se třeba v eko módu nelíbí barvy, resp. je to Kino režim s vypnutým vysokým jasem nebo jak se ta funkce jmenuje, se zapnutou funkcí už trochu hučí, ale obraz je mnohem hezčí, barvy dynamičtější... Navíc černá je spíš šedivá... Proto v tomhle ohledu nebudu šetřit a půjdu za ten rok jedině do Panáka 8-)
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03


Zpět na Projektory

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron