HDmag.cz

Vysoké rozlišení od začátku do konce. Blu-ray filmy, přehrávače, HDTV, HD audio a video, PlayStation 3...

BOSE Acoustimass 5

Budí vaše sestava sousedy ze sna, případně jim vůbec nedá spát? Povězte nám o tom!

BOSE Acoustimass 5

Příspěvekod dape v čtvrtek 28. 5. 2009 16:40:40

Dobrý den,
chci se zeptat, mám nové (cca 2 týdny) reproduktory Bose Acoustimass 5. Předtím jsem měl Pioneer CS-301.
Bose hrají fantasticky, stereo jako blazen, až tomu nemohu uvěřit, ale ...
Porovnám li při daném nastavení zesilovač , tj. výšky 50%, hloubky 50% tak na pioneerech to hrálo jaksi zajímavěji, barevněji. Na bose toho dosáhnu, až když mám výšky a hloubky na cca 80%. Pomocí loudness toho de*facto nedosáhnu, to mi přidává jen basy. Pokud nechám na bose výšky a hloubky na 50%, tak je to jaski bez šťávy. Aby to hrálo, musí to být více hloubkama a výškama vytiočené. Trochu mi to připadá nenormální.
Zesilovač mám ještě starší, bohužel SONY STR-GX390. Vim, že to není ideál, ale je to tak, jak to je.
Zároveň, nevíte někdo, jak je nejlépe natočit satelity na odraz a ty přímé? jak mají směřovat? V manuálu je to hodně schématické, přímé křižiště před, na odraz křižiště za sedačkou.
Předem moc díky za odpověď.
david@studio-ulma.cz
dape
0+
0+
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtvrtek 28. 5. 2009 16:27:41

Re: BOSE Acoustimass 5

Příspěvekod derek v čtvrtek 28. 5. 2009 17:24:28

pokud předchozí repro zabarvovali hudbu například basama, mohl si snadno dosáhnout líbivého efektu bum-cink. jestliže jsi teď povýšil, zvuk se v celém spektru vyrovnal a připadá ti "ochuzený", jenomže sám uvidíš, že si najednou začneš všímat středu, který ti dřív utíkal a nahrávka tak získá úplně jiný charakter. je velká škoda, že jsi neměl možnost porovnat tyhle dvě soupravy beden přímo, na tom je to nejvíc vidět

mimoto, bedny se ti ještě rozehrají, tzv zahoří

funkci loudness ( to ti přidává na basech a výškách - čili bum-cink efekt ) bych se vyhnul, protože prostě takhle nemá vypadat hudba. ikdyž pochopitelně záleží na tom, co posloucháš, u rocku to bude plus, u klasiky a jazzu bych se tomu zdaleka vyhnul

co se týče "doladění" beden pomocí nastavení ekvalizeru, osobně tohle nemám moc rád, ale uznávám, že ve specifických případech to může pomoct, ale osobně si myslím, že kde nic není, ani smrt nebere a ještě se tím zhorší zbytek


Umístění beden

centr je jasný, má směřovat tak, aby výškový repro byl cca v úrovni uší, tzn neboj se ho naklonit, získáš jasnější zvuk, výšky se totiž šíří příměji než basy, kterým je to jedno

přední L+P, já je mám nastavené tak, aby se jejich osa křižovala kousek ZA mýma ušima, mám tak jasnější stereoefekt

zadní L+P se mě osobně křižují víc za hlavou, ale mám poměrně málo místa a tak nemám ideální rozmístění. experimentoval jsem s odrazama, ale nedosáhl jsem lepšího efektu. zadní repro mám "zpožděné" abych dosáhl virtuálního prostoru

subwoofer - je v podstatě jedno, kam s ním mrskneš, v rohu se ti basy zesílí a může až hučet. strašně záleží na velikosti místnosti. u mě hrál nejlíp, když byl vypnutý...prostě malá místnost :)

rozhodně pak doporučuju projet si všechny frekvence z dvd " sterea a videa ", abys viděl, jestli ti někde něco nedrnčí. to dvd vyšlo jako pomocník při nastavování dom kina. ale je to už nějaký pátek co vyšlo. pokud jsi z brna, tak ti ho můžu půjčit, eventuelně ti pomoct, pokecat a tak

no a maturitou je pak nějaký houslový koncert, protože na houslích poznáš nepřerušený tón od hloubek k výškám

p.s. ta poznámka o výškách se samozřejmě vztahuje ke všem repro, neboj se je naklonit a třeba i postavit na hlavu!
derek
400+
400+
 
Příspěvky: 452
Registrován: čtvrtek 3. 1. 2008 17:02:06
Bydliště: Brno

Re: BOSE Acoustimass 5

Příspěvekod derek v čtvrtek 28. 5. 2009 17:35:52

ještě jsem si uvědomil dvě věci...

pokud vás sleduje filmy/hudbu víc lidí, nastav si přední repro směrem k okrajům sedačky, ale vždy mírně přihni ke středu...

neutralita beden je dobrou známkou kvality uvidíš, že to sám oceníš, ironií je, že mnoha lidem schází bum-cink :)

dodatek - tyhle informace ber spíš obecně, díval jsem se na ty tvoje bedničky a upřímně, netuším co dokážou, ale mě tyhle systémky připadají nedonošený ;)
derek
400+
400+
 
Příspěvky: 452
Registrován: čtvrtek 3. 1. 2008 17:02:06
Bydliště: Brno

Re: BOSE Acoustimass 5

Příspěvekod dape v pátek 29. 5. 2009 8:51:56

Díky moc za obsáhlou odpověď.
BARVA ZVUKU - jasne, máš pravdu. Jenže, když do nevytočím (basy a výšky), zvuk je takovej, nepřirozenej, plechovej.
Když to mám na cca 80% tak i mluvené slovo odpovídá, řekl bych, reálu. Loudness musím mít pak ovšem na 50% nebo méně, jinak si připadám jako v kině, protože to pak jakby hučí odevšad. Loudness mi dělá to, že posílá, řekl bych, ten hukot, dunivej efekt, ne moc tu dynamiku. Jako ideální stav, resp. stav, na který jsem zvyklý akteré moje uši berou jako OK je basy, výšky 80%, loudness cca 50%.

Umístění
satelity mám na přední zdi púroti sedačce. Ty přímé mi směřuji doprostřed sedačky (nevím, zda bych je neměl natočit na okraje, jak píšeš) a ty odrazové mi jdou přes boční zeď na okraje sedačky.
Manuál kreslí (strašně schematicky), že přední cca 1m před sedačkou, odrazové okraje sedačky. Zkusil jsem to, ale
pak mi jakoby zmizel prostorový efekt v celé místnosti. Ono, jednomu člověku se to blbě dělá. Ideální je, když jeden hejbe a druhý poslouchá,ale manželka na "to prostě není". :-)) Jí stačí, když to jen hraje, jí by stačily obyč z globusu za 100,- :-))
Jinak, hrají perfektně, čistě, ostře stereo v celé místnosti, moc se mi to líbí, jen mne překvapilo to, že když jsem si dal na kanál A Bose, na B Pioneer, tak ty bose hrály o ničem, plechově, Pioneer CS301 hrály ok. Abych dosáhl podobného efektu u Bose, musel jsem z 50% udělat na výškách a hloubkách 80%. Byl jsem tím překvapenej.
Asi škoda, že zesák nemá SourceDirect nebo jak se to jmenuje, prý to pomáhá.

CD se zvukama
Ano, jsem z Brna. Velice rád se s Tebou setkám vzměním zkušenosti a jestli je možné si od Tebe CD půjčit nebo "přepálit", pokud je to legální, budu moc rád.
Díky moc.
david@studio-ulma.cz
dape
0+
0+
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtvrtek 28. 5. 2009 16:27:41


Zpět na Reprosoustavy a reproduktory

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron