HDmag.cz

Vysoké rozlišení od začátku do konce. Blu-ray filmy, přehrávače, HDTV, HD audio a video, PlayStation 3...

Uživatelská BD recenze - Za zvuků hudby (1965)

Filmové recenze členů fóra s důrazem na technickou stránku Blu-ray disku. Kritiku filmu nechte novinářům, my jsme diváci!
Pravidla fóra
Filmové recenze členů fóra s důrazem na technickou stránku Blu-ray disku. Kritiku filmu nechte novinářům, my jsme diváci! Pro každý film prosím založte nové téma.

Uživatelská BD recenze - Za zvuků hudby (1965)

Příspěvekod tnp101 v středa 11. 4. 2012 21:48:59

Jeden z nejznámějších hollywoodských muzikálů a teoreticky nejvýdělečnějších filmů všech dob se v našich končinách neprávem netěší podobné oblibě jako jinde po světě a přitom je tomu svým pojetím, nepočítám-li předlouhou, avšak svižně odsýpající stopáž, vyloženě předurčen. Hromadě diváků se sice nebude zamlouvat naivita a předvídatelnost určitých dějových linek, což jsou prvky, které o sobě, nehledě na inspiraci skutečnými událostmi, dávají vědět na každém rohu, nepůsobí však tak kýčovitě jako spíše roztomile a přesně na tohle se tu hraje - veselost, hravost, krása života. Tomu kromě precizní filmařiny a nádherných scenérií dopomáhá hlavně obsazení se vzájemnou chemií na maximálních hodnotách a samozřejmě i nadmíru nakažlivé melodie, z nichž hromadu nemohu již několik dní úspěšně vypustit z hlavy. A když jsem u těch skladeb, velice mě překvapilo, jak efektivně je do děje muzikálová složka zasazena, stejně jako vážněji pojatý závěr s výtečnou gradací napětí. „Za zvuků hudby“ nesedne každému, ale minimálně tu šanci si, nehledě na osobní filmové preference, zaslouží. Já do toho šel naprosto nepřipraven a vyšel jsem obohacen o velmi příjemný zážitek. 80%


RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY:

OBRAZ:
Muzikál „Za zvuků hudby“ si u nás odbyl Blu-ray premiéru ve velkém stylu, tedy ve formě dvoudiskové edice s hromadou doprovodných bonusů. Začněme však u technické stránky přepisu. Mohlo by se zdát, že skoro 50 let starý film nemůže zákonitě představovat obrazovou špičku. Z pohledu ostrosti a detailů je tomu však přesně naopak a minimálně ve výše jmenovaných prvcích strčí do kapsy hromadu nových snímků. Jak je to možné? Kromě výtečné práci při restaurování na tom má největší zásluhu zdrojový materiál. Točilo se totiž na 70mm film, který se scanoval na rozlišení 8K a poté „downgradoval“ na 4K, což má za následek příjemně jemnou podobu zrna, naprostou čistotu a úžasnou drobnokresbu. Barvy jsou nádherně syté, ale realistické a podáním víceméně naprosto stabilní s ukázkovou černou i kontrastem. Originální formát disponuje trochu netradičním poměrem stran 2,20:1 (něco mezi 2,35:1 a „plnohodnotným 16:9). Obrazově je to zkrátka špička, která byla stvořena pro vysokodefiniční formát.

ZVUK:
Česká zvuková stopa se na disku nenachází, ale o to víc potěší pohled na tu anglickou v atraktivním DTS-HD 7.1 MASTER. Její zhodnocení se dá rozdělit na dvě části, muzikálová a mluvená. Minimálně z pohledu věku jsou přitom obě dvě na neskutečně vysoké úrovni. O trochu lépe zní pochopitelně muzikálová část, kde se naplno projeví dynamika a prostorovost, která byla mimochodem při restaurování dvěma zadními kanály obohacena o původní izolovanou orchestrální nahrávku a dodává tak hudbě říz. Zpěv je čistý a hlasitý a basy příjemné, ale subwoofer se tolik nezadýchá. Naprosto čistě znějící mluvené části nepostrádají nějaké ty detaily, ale kromě kvalitního podání dialogů žádné zázraky nečekejte. A stejně tak i od stopy jako takové. Vzhledem k věku je čas od času skoro k neuvěření, co všechno předvádí, ale nelze jí pochopitelně srovnávat s dokonalostí moderních „blockbusterů“. A nakonec ještě pro doplnění, české titulky disponují i přeloženými písněmi, což nás přesouvá k hodinám přídavných materiálů.

BONUSY:
Začneme na filmovém disku a interaktivním módem „Your Favorite Things Mode“ sdružující PiP stopu s všemožnými fotografiemi ze zákulisí i mimo něj, „Sing-Along“ (karaoke), okno s textovými informacemi všeho druhu a kvíz. Podobu módu si můžete přizpůsobit, ale pro nejefektivnější využití je nejlepší zapnout všechny prvky najednou. Pak tu máme další dvojici módů, což je až na minimální rozdíly opět karaoke, tentokrát však s hodinovým prostřihem písněmi napříč filmem. Dále nás čeká dvojice komentářů. První sdružuje několik herců, kameramana a jednoho člena rodiny von Trappových. Každý člověk byl nahráván samostatně a nejvíce prostoru dostává J. Andrews, představitelka Marie. Je docela bohatý na technické detaily, ale více na historky z natáčení a informace o pravých von Trappových. Druhý komentář si přivlastnil režisér R. Wise a kromě nálože zajímavých informací je zajímavý také proto, že disponuje izolovanou hudební složkou beze zpěvu, během které režisér nemluví. Je sice trochu škoda, že se musí spokojit s ne moc kvalitním DD 2.0 formátem, ale použitelné to je. První disk obsahuje i „BD-Live“ obsah, který je bohužel v našich končinách nedostupný. Bonusový disk započneme 3D procházkou setem (interiérem) sídla sdružující více jak 90 minut krátkých videí o jednotlivých písních, produkci, restaurování a také s rozhovory s reálnou rodinou. Podobně interaktivně je uchopená také druhá procházka, tentokrát Salzburgem s osmnáctkou vyznačených míst a následným videem (dohromady jich je takřka 35 minut), textem a obrázky u každého z nich. Všechna videa ve dvou výše jmenovaných „módech“ jsou prezentována v HD. Následuje mohutná nálož dlouhých i krátkých dokumentů a jiných videí. Tím nejzajímavějším je hned první, 87 minutový, „making of“ nabízející přehledný pohled na tvorbu, odkaz a podobně. Následuje 63 minutové vzpomínání J. Andrews a podobně pojaté 20 minutové video, kde si k ní přisedne také představitel kapitána, Ch. Plummer. Další video se ve 33 minutách zabývá obsazením dětí a dojde také k jejich shledání v rámci 40letého výročí od vzniku filmu. Následuje dobový, 13 minutový, film o filmu, kterým nás provází představitelka nejstarší dcery, Ch. Carr, kde se toho člověk sice moc nedozví, ale zato v HD a s hromadou záběrů ze zákulisí okusí atmosféru z natáčení a Salzburgu jako města, což ve 22 minutách ještě rozšiřuje následující filmeček s prohlídkou města a interiérů. Dále nás čeká 13 minutovka, co nemá s tvorbou filmu nic společného - jedná se totiž o dokumentaci akce, kam si v rámci promítání přišlo zazpívat 18 tisíc lidí. Dále tu máme dvojici 1,5 hodinových dokumentů o Rodgersovi a Hammersteinovi s vyčerpávající pohledem na jejich muzikálovou i filmovou tvorbu - tohle už je opravdu spíše jen pro velké fanoušky. Následuje přes 60 minut audio rozhovorů, které se mi naneštěstí nikdy nepodařilo celé doposlouchat, jelikož mi po několika minutách z nějakého záhadného důvodu ztichly. Stále ještě nekončíme, následuje totiž kolekce vzácných, těžko sehnatelných materiálů, tedy 7 minutový televizní záznam parodie na jeden mně nic neříkající muzikál s J. Andrews v hlavní roli, její 16 minutová konfrontace s pravou Marií von Trapp, 26 minut „screen testů“ z castingů apod., originální intro z DVD a HD galerie s desítkami snímků z pre i regulérní produkce a reklamních materiálů. Nakonec tu máme ještě 3 minutový pohled na dobové Oscary a nálož trailerů, teaserů a TV a radio spotů. Už dlouho jsem neměl tu čest s tak vyčerpávajícím „jedno-filmovým“ titulem. Pokud jsem neuvedl jinak, všechny zmíněné bonusy jsou prezentovány v SD a bohužel nejsou vybaveny českými titulky. Anglické jsou však až na audio komentáře všude.

FINÁLNÍ VERDIKT A PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ DISKU:
Vzhledem k ceně, za níž jsem si titul pořídil a za kterou se dá v některých e-shopech sehnat i dnes (tj. pod tři stovky), se jedná o titul s jedním z nejlepších poměrů „cena/výkon“. Film dostanete v maximální, takřka dech beroucí technické kvalitě za doprovodu mnoha hodin výživných bonusů. Pokud máte zbytečné tři stovky, tohle patří na tuzemské BD scéně k tomu nejlepšímu, do čeho je můžete investovat. Ti, co si vybírají, by si měli film nejprve půjčit a zjistit, jestli je to jejich šálek kávy, dále však není moc co řešit. Silných 90%.

PRO VÍCE RECENZÍ NAVŠITVTE MŮJ PROFIL NA ČSFD - tnp101
Uživatelský avatar
tnp101
0+
0+
 
Příspěvky: 12
Registrován: středa 8. 2. 2012 15:59:39

Zpět na Recenze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron