HDmag.cz

Vysoké rozlišení od začátku do konce. Blu-ray filmy, přehrávače, HDTV, HD audio a video, PlayStation 3...

Uživatelská BD recenze - Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Filmové recenze členů fóra s důrazem na technickou stránku Blu-ray disku. Kritiku filmu nechte novinářům, my jsme diváci!
Pravidla fóra
Filmové recenze členů fóra s důrazem na technickou stránku Blu-ray disku. Kritiku filmu nechte novinářům, my jsme diváci! Pro každý film prosím založte nové téma.

Uživatelská BD recenze - Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Příspěvekod tnp101 v neděle 10. 6. 2012 12:02:49

Bylo dopředu jasné, že pod taktovkou jednoho z nejlepších režisérů současnosti nevznikne jen anglicky hovořící odvar švédského originálu se známými herci - ono i bylo řečeno, že nejde o remake, ale o další adaptaci knihy. Není tak žádným překvapením, že výsledek dopadl skvěle, v mých očích však přesto nad očekávání. Knihu jsem nečetl, ale na švédskou verzi (resp. trilogii) jsem si čas udělal. Přestože oba snímky čerpají z totožného zdroje, divák si je klidně může pustit těsně po sobě a přitom tím zážitek z toho druhého v pořadí nedegradovat. O výtečném obsazení se, myslím, nemá cenu zmiňovat … snad jen to, že Rooney byla dokonale znehodnocena. Je sice pravda, že z toho pravého Finchera toho příliš nezbylo, ale zrežírované je to bezchybně - podobně dlouhý film, navíc se znalostí zápletky, mi tak rychle už hodně dlouho neuběhl a nejlepší na tom je, že jinak tomu není ani napodruhé. Nečekal jsem to, ale americkou verzi budu do budoucna preferovat, což ale neznamená, že by se mi ta švédská nelíbila. 80%


RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY:

BALENÍ:
Titul je u nás distribuován ve dvou neobvyklých baleních - v digipacku (papírovo-plastové balení) a steelbooku (kovové balení). Osobně jsem zvolil druhé jmenované a na poličce „slávy“ se v žádném případě neztratí. Jen dodám, že pokud se vám nezdá široký černý pruh v dolním rohu, vězte, že se vyskytuje jen na propagačních fotografiích, na fyzické krabičce není. Teď již však k tomu, kvůli čemu recenzi píšu.

OBRAZ:
Obrazový přepis je zaznamenán v anamorfickém poměru stran 2,40:1, a že se točilo nejmodernějšími RED kamerami (tedy na digitál) je zřetelné hned na první pohled. Všechny základní parametry jako ostrost, drobnokresba, hloubka, kresba černé jsou totiž špičkové a zrno není přítomno. Jediným důvodem, proč o něm nelze hovořit jako o zcela referenčním materiálu, je samotná stylizace. Prostředí, v němž se snímek odehrává, totiž není příliš bohaté na syté barvy (až na pár scén, kde jsou zase eliminované ostatní odstíny), a obraz tak může působit vybledlým dojmem. Na perfektním podání barev to však nic nemění, a pokud přihlédnu na skutečnost, že takto má přepis vypadat, jde bezpochyby o referenční materiál.

ZVUK:
Audio pak samozřejmě není výjimkou. Originální anglická DTS-HD 5.1 MASTER dokáže být pěkně dynamická (důkazem budiž úvodní titulková sekvence), ale podobně jako obrazová složka, i ta zvuková mírně „dojíždí“ na poznávací znaky filmů podobného žánru - tedy spíše nenápadné budování atmosféry, než ohrožování okenních výplní. Nenechte se mýlit, síly subwooferu i prostorového efektu si užijete v míře vrchovaté, o krásně prokreslených detailech, čistých dialozích i výtečně fungujícím hudebním doprovodu ani nemluvně, ale skutečnou sílu sestavy prezentujte radši nějakým akčním blockbusterem. Za to však zvuková složka nemůže, takže nelze něco kritizovat. Česká stopa je zastoupena DD 5.1 stopou, která vůči originální ztrácí především u přednesu hudby. Samotný dabing z produkce „LS Productions“ se pak vcelku povedl, ale v žádném případě nejde o zázrak, který by se jakkoliv blížil kvalitám originálu.

BONUSY:
A tím se dostáváme k bonusům. Ty jsou v majoritní většině rozprostřeny na druhém disku, ale pro začátek ještě na chvilku zůstaneme u disku s filmem. Zde se totiž nachází audiokomentář Davida Finchera, který je, jak se dá čekat, velmi kvalitní a poutavý, s hromadou zákulisních informací, o nichž se v následujících bonusových materiálech nedozvíte. Navíc je vybaven českými titulky, což byla v našich končinách až do této doby víceméně utopie. A jen tak pro zábavu dodám, že mě v nich velice pobavil překlad Romerova „Day of the Dead“ - podle autora titulků jde o „Dušičky“ :-). Nyní se můžeme posunout na disk číslo dva. I zde jsou veškeré materiály vybaveny českými titulky a všechny zaznamenány v HD (až na jeden, který je v SD záměrně, ale o tom až později). Mohutnou nálož bonusů odstartujeme 7 minutovým úvodem o knize a jejím převedením do scénáře. Následuje složka sdružující materiály o charakterech a hercích, kteří je ztvárňují. Největší nálož nás pochopitelně čeká u Lisbeth (Rooney Mara), kde najdeme šestici videí o celkové stopáži 48 minut. Následuje 13 minut o Mikaelovi (Daniel Craig) s produkční fotogalerií s 80 snímky a nakonec ještě 24 minut videí o postavě M. Vagnera (Stellan Skarsgård) a věcech s ním spjatých s galerií čítající 87 snímků. Další velká složka disku sdružuje materiály ze zákulisí produkce - 49 minut videí z natáčení ve Švédsku a poté 48 minut materiálů z produkce v ateliérech „doma“ v Los Angeles. Pak se dostáváme ke složce věnované post-produkci, kde najdeme 14 minutový pohled na střih, 7 minutovou návštěvu do zvukového studia, ve kterém se nahrávali dodatečné dialogy a jiné „lidské“ zvuky, ukázku tří různých stádií úvodní titulkové sekvence se selektivním komentářem a nakonec ještě 8 minutovou montáž většiny vizuálních efektů bez komentáře s nástinem jejich výroby. Poslední složka disku sdružuje propagačním materiály, a to jak klasické trailery (4) a TV spoty (7), tak i netradiční, jako 4 minutový proces výroby kovového posteru, či 9 minutovou fiktivní reportáž investigativního pořadu z přelomu 80-90. let v odpovídající „crappy-VHS“ kvalitě se selektivním komentářem tvůrce, která sloužila jako propagační video na internetu. Materiálů na přelouskání je tedy plno a času do nich vloženého určitě litovat nebudete. Já jsem jimi projel bez zaváhání na jeden zátah a musím přiznat, že jsem se ani trochu nenudil. Všichni hovoří na rovinu a o zajímavých tématech a věřím, že někdy v budoucnu si minimálně velkou část z nich v rámci projekce filmu spustím znovu. Bonusy k „Fincherovkách“ vždycky potěšili, stejně jako audiovizuální podoba Blu-raye a nejnovější snímek není výjimkou, snad jen s rozdílem, že tentokrát jde o maximálně lokalizovaný titul, a tím pádem i formálně referenční v rámci tuzemského trhu.

FINÁLNÍ VERDIKT A PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ DISKU:
Kvalitní film, dvě různá sběratelská balení, perfektní audiovizuální složka, hodiny kvalitních bonusů v plném HD rozlišení vybavených českými titulky … co si víc si může český zákazník přát? 100%

PRO VÍCE RECENZÍ NAVŠITVTE MŮJ PROFIL NA ČSFD - tnp101
Uživatelský avatar
tnp101
0+
0+
 
Příspěvky: 12
Registrován: středa 8. 2. 2012 15:59:39

Zpět na Recenze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron