HDmag.cz

Vysoké rozlišení od začátku do konce. Blu-ray filmy, přehrávače, HDTV, HD audio a video, PlayStation 3...

Změna kodeku?

Když už nějaký ten Blu-ray nebo HD DVD disk máme, tak si ho přece zkopír... zazálohujeme, ne? Ani software pro přehrávání, střih, authoring a další zpracování HD videa se tu rozhodně neztratí. Dotazy, rady, nové verze a tak dále.

Změna kodeku?

Příspěvekod Voltaren v neděle 18. 1. 2009 1:35:19

Zdrawím všechny chytré hlavy které tu jsou :!:
Potřeboval by jsem vědět jakým způsobem jde udělat encode .mkv filmu který je v h.264 do VC-1,poradí někdo??

Díkec :geek:
Voltaren
0+
0+
 
Příspěvky: 3
Registrován: neděle 18. 1. 2009 1:31:44

Re: Změna kodeku?

Příspěvekod Nick007 v neděle 18. 1. 2009 15:11:21

Potřebuješ dvě věci:

1) dekodér x264 (např. kombinace Haali splitter a CoreAVC, nebo FFDShow)
2) enkodér - protože VC-1 je akorát jiný název pro WMV 3 (tuším), tak nejlíp použít Microsofťácký:

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=0c99c648-5800-4aa3-a2fe-3de948689db8&DisplayLang=en

Po nainstalování spustíš wmenc.exe, vybereš zdrojové video, nastavíš parametry výstupu a pár hodin budeš čekat :-)

Namátkově jsem zkoušel 1280x720 x264 do 1280x720 WMV3 a bez problémů.
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Změna kodeku?

Příspěvekod Voltaren v neděle 18. 1. 2009 17:47:23

Děkuji za radu ale nějak se mi nedaří nastavit tam ten kodek WMV3,poradíš? :D
Voltaren
0+
0+
 
Příspěvky: 3
Registrován: neděle 18. 1. 2009 1:31:44

Re: Změna kodeku?

Příspěvekod Nick007 v neděle 18. 1. 2009 18:40:15

Voltaren píše:Děkuji za radu ale nějak se mi nedaří nastavit tam ten kodek WMV3,poradíš? :D


V tom enkodéru? Ten se tam ručně nenastavuje. WMV3 (=VC1) to vytvoří vždycky. Řekněme že chceš převést video 1280x720, tak jsem tam zvolil "Stažení souboru (přehrávání v počítači)", což mělo nejvyšší datový tok. Možná by stálo za zkoušku, udělat si převod jak v tomhle nastavení, tak zkusit "Archiv souborů - video a zvuk VBR 100", protože u tohohle režimu neukazují bitrate... Pak jsem zvolil "Video - vysoké rozlišení 5 Mb/s VBR" a "Zvuk - vysoká kvalita VBR" a to je vše.

Poznámky:

Zvláštní je, že počet snímků za sekundu mi to u filmu uvedlo blbě - 29,97 místo 23,976. A taky to zdá se neumí rozlišení 1920x1080. Nikdy jsem to nepotřeboval, tak v tomhle neporadím. Zkus si v tom něco převést a uvidíš, jaký bude výsledek.

Ještě jsem našel Microsoft VC-1 Encoder, ten ale nemám nainstalovaný, třeba ho budeš chtít vyzkoušet, co umí.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=5031c859-e8da-41bc-98e3-c13add5378b0&displaylang=en
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Změna kodeku?

Příspěvekod Voltaren v neděle 18. 1. 2009 18:53:52

Tak už se mi povedl konvert ale nějaký divný protože výsledný soubor má asi 4Kb což je nějaké divné :lol:
Zkusil jsem nainstalovat i ten Microsoft VC-1 Encoder ale když jdu do složky kam se to nainstalovalo tak tam nejni žádný exáč. :shock:
Voltaren
0+
0+
 
Příspěvky: 3
Registrován: neděle 18. 1. 2009 1:31:44

Re: Změna kodeku?

Příspěvekod Nick007 v pondělí 19. 1. 2009 6:19:23

Mě se zdálo divný, že to je označený SDK (Source Devolopment Kit) a nic jinýho jsem nenašel, tak jsem čekal, že tam bude i zkompilovaná verze... Jinak s tou velikostí máš pravdu. Kdo by čekal, že to nezvládne, když začne normálně překódovávat...

Takže tedy složitější cestou. Hodně jsem googlil a zjistil jak to udělat a to tak že zadarmo.

Potřebné programy:

- nainstalovaný Windows Media Encoder (ten už máš)
- eac3to
http://madshi.net/eac3to.zip
- mkvtoolnix
http://www.bunkus.org/videotools/mkvtoolnix/win32/pre/mkvtoolnix-unicode-2.4.1-build20081207-44-setup.exe
- mkvExtractGui
http://www.videohelp.com/download/MKVExtractGUI-1.6.4.1.zip (patří do stejné složky jako mkvtoolnix)
- avisynth
http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=57023&package_id=72557&release_id=650255
- VirtualDub
[url]http://www.stahuj.centrum.cz/multimedia/zpracovani_videa/virtualdub/download/?g[hledano]=&g[oz]=1.8.8[/url]
- WMV9 codec (je potřeba, protože i s WME 9 jsem ho neměl nainstalovaný)
http://download.microsoft.com/download/9/8/a/98a6cb2d-6659-485e-b1f9-2c0d9bf6c328/wmv9VCMsetup.exe
- MediaInfo - je užitečné pro zjištění vlastností filmu, např. formát zvuku, vzorkovací frekvence, počet snímků za sekundu...
http://downloads.sourceforge.net/mediainfo/MediaInfo_GUI_0.7.8_Windows_i386.exe

Všechno nainstalovat nebo rozbalit, neměl by být problém. Taky doufám, že angličtina není problém.

Před začátkem je dobré zjistit si vlastnosti filmu - formát zvuku, vzorkovací frekvence, počet snímků za sekundu atp pomocí MediaInfo

Postup:

Musí se zvlášť kódovat audio a zvlášť video.

1) otevřít MkvExtractGui, otevřít v něm požadovaný mkv soubor, zaškrtnou jen audio (AC3) a dát extract, a máme samotné AC3 audio
2) Start-Spustit - napsat cmd a dát Enter
3) napsat příkaz: cd C:\Program Files\eac3to (cesta podle toho, kde to máš)
4) napsat příkaz:
Kód: Vybrat vše
eac3to "C:\zvukova_stopa.ac3" "C:\zvukova_stopa.wav"

(tím se vytvoří nekomprimovaný 2.0 nebo 5.1 WAV soubor)
5) otevřít Windows Media Encoder, zvolit Vlastní relace, Zdroj je soubor, odškrtnout Video, vybrat dříve vytvořený soubor zvukova_stopa.wav, přepnout se na 2. záložku výstup, odškrtnout Stahovat z kodéru (připojení je navázáno...), zaškrtnout Kódovat do souboru a vybrat kam, např. C:\zvukova_stopa.wma, přepnout se na záložku Komprese, zmáčknout Upravit
6) zde zvolit Režim "Přenosová rychlost VBR" a Kodek "Windows Media Audio 10 Professional", přepnout se na druhou záložku a zvolit bitový tok, nejlépe 640kbps nebo 768kbps 48 kHz pokud je to 5.1, jinak nejvyšší 2.0, a potom potvrdit Enter
7) teď už to je jdnoduché, zmáčkne se Použít (vlastnosti relace) a potom Spustit kódování a vytvoří se WMA zvuk

a jdeme na video:

1) otevřít Poznámkový blok, napsat do něj:
Kód: Vybrat vše
DirectShowSource("C:\film.mkv", fps=23.976, convertfps=true)

Kde se nastaví správná cesta k MKV souboru a správný počet snímků za sekund (viz MediaInfo). Soubor se pak uloží pod názvem třeba "film.avs", přesně takhle v uvozovkách, aby se správně uložila přípona AVS!
2) otevřít VirtualDub
3) Soubor-Otevřít a vybrat onen film.avs
4) v menu Audio dát "No Audio" (VirtualDub bohužel neumí převést AC3 do WMA, nezjistil jsem jak, takže to asi nejde, proto se to dělá tak trochu oklikou)
5) v menu Video dát Compression a zvolit kodek Microsoft Windows Media Video 9, zmáčknout Configure. tady se zvolí kvalita komprese, buď jednoprůchodové nebo dvouprůchodové kódování, popíšu kvalitnější dvouprůchodové kódování
6) zvolit Two-pass bitrate VBR, bitrate pro 720p co jsem koukal je optimální 6 000 kbps (dát si pozor na řády, já si místo 6 MBps udělal 600 kbps a divil se, proč tam jsou tak hrozné bloky :D ). zvolí se výstupní soubor logu pro první průchod v kolonce First pass, je jedno kam a jak se bude jmenovat, řekněme C:\log.tmp a potvrdíme OK (nechá se tam nastavit i oříznutí, změna velikosti atp) a ještě jednou potvrdíme OK vlastnosti komprese
7) teď už je vše nastavené a provedeme konverzi pomocí File - Save as AVI, zde zadat název souboru, řekněme "C:\film.wmv" (zase uvozovky, aby se správně zadala přípona WMV) a dáme uložit
8) provede se první průchod, až doběhne do konce jdeme do nastavení komprese - menu Video - Compression - Configure
9) Log file zvolíme Second pass a vybereme v prvním průchodu vytvořený C:\log.tmp, potvrdíme OK a ještě OK
10) jdeme na druhý průchod, dáme File - Save As napíšeme název souboru např. "C:\film.wmv" (zase uvozovky, aby se správně zadala přípona WMV)
8) jdeme na potřebný počet kafí a čekáme... trvá řádově hodiny, pro 1080p jsem četl i dny (mě trval 30 sekundový filmík 720p cca 2,5 minuty na Core 2 Duo 2 Ghz, matematika je jednoduchá)

Máme vytvořené video WMV a audio WMA, teď je musíme dát do kupy, problém je v tom, že video je v AVI kontejneru a ten Windows Media Stream Editor neumí. Takže, jak na to?
1) stáhnout tenhle prográmek:
http://www.solveigmm.com/files/SMMASF_2006_03_02.zip
2) rozbalit a kliknout na register.bat
3) spustit TestMuxerApp, vybrat WMV Input file C:\film.wmv a output file dát třeba C:\film2.wmv (ne ASF), kliknout na Start
4) odinstalujeme ten TestMuxerApp - otevřít register.bat v Poznámkovém bloku a změnit řádek na
Kód: Vybrat vše
regsvr32 [b]/u[/b] smmasf.ax


A máme elementární streamy WMV3 (VC1) a WMA. Teď je dáme dohromady (smuxujeme).

1) otevřeme Windows Media Stream Editor (wmstreamedt.exe, součást Windows Media Encoder)
2) vybereme video C:\film2.wmv (ten nový z TestMuxerApp!) a potom ještě audio C:\zvukova_stopa.wma, je potřeba rozškrtnout ty pluska před názvem zaškrtnout u jednoho Video a u druhého Audio a pak teprv kliknout na Přidat, po přidání tam musí být jen jeden "Posluchač", ne 2 kteří by vznikly kdyby se zaškrtli přímo ty přidané soubory
3) klikneme na Vytvořit soubor a zadáme název finálního souboru

A je hotovo!

Teď už jen odinstalovat všechen ten balast: eac3to, mkvtoolnix, mkvExtraxtGui, VirtualDub smazat, Avisynth odinstalovat a MediaInfo se hodí vždycky.

Úspěšně jsem to otestoval, snad to k něčemu bude. Možná by to šlo udělat líp, ale netuším jak. Ten proces je relativně přímočarej, stačí koukat na to, co klikám :-) Měly by se tak nechat vytvořit 720p i 1080p.

K čemu to vlastně je, jestli se můžu zeptat? Jediné, co mě napadá je Xbox360.

Myslím, že jsem to napsal srozumitelně a víc podrobněji to už ani nejde. Trvalo mi to 2 hodiny, tak snad jsem to nedělal nadarmo...
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Změna kodeku?

Příspěvekod Nick007 v pondělí 19. 1. 2009 6:30:33

Co jsem takhle koukal na používané bitrate, chce si to spočítat, aby se to případně vešlo na DVD5. Používá se těch 5000-6000 kb/s pro video a 640 nebo líp 768 kb/s pro 5.1 audio.

Např pro 720p a 1h 39mn:
4.05 GiB
video: 5 001 Kbps
audio: 768 Kbps


(5001 + 768) / 1024 / 8 = 0,704 MB/s
0,704 * 5940 sek = 4181,76 MB / 1024 = 4,08 GB (přibližně stejně)
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03


Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron