HDmag.cz

Vysoké rozlišení od začátku do konce. Blu-ray filmy, přehrávače, HDTV, HD audio a video, PlayStation 3...

Creative Labs X-FI Surround 5.1 (USB) .. DTS?

Když už nějaký ten Blu-ray nebo HD DVD disk máme, tak si ho přece zkopír... zazálohujeme, ne? Ani software pro přehrávání, střih, authoring a další zpracování HD videa se tu rozhodně neztratí. Dotazy, rady, nové verze a tak dále.

Creative Labs X-FI Surround 5.1 (USB) .. DTS?

Příspěvekod snypy v sobota 20. 6. 2009 13:27:10

Zdravím,

koupil jsem si ext. zvuk. kartu Creative Labs X-FI Surround 5.1 (USB) ke svému notebooku. Chci ji jen aby převáděla přes opticky vystup zvuk do domácího kina. Dolby Digital po dlouhem nastavovani funguje, ale DTS je hluche. Prehravac sice pise ze zvuk je DTS, ale nejde nic slyset. Pouzivam Windows Vista Home Premium, k přehrávání Media Player Classic včetně CCCP kodeku ( ffdshow ). Jestli nekoho neco napda, tak prosim napiste. Koukal jsem po netu a hodne lidi ma takovyhle problem :-(

Asi jim tu kartu v pondeli do prodejny vratim, protoze ty drivery od creative jsou neco otresneho ... musel jsem vsechno odinstalovat, aby mi fungoval DD 5.1

Popřípade jestli nevite o nejake nahrade za tenhle kus -_- od Creative Labs. Staci mi opticky vystup (prehravani DTS a DD) a podpora pro Vistu.
snypy
0+
0+
 
Příspěvky: 10
Registrován: pondělí 15. 6. 2009 21:03:33

Re: Creative Labs X-FI Surround 5.1 (USB) .. DTS?

Příspěvekod Nick007 v sobota 20. 6. 2009 14:04:16

Máš správně nastavené audio v FFDShow? Mělo by to být nějak takhle:

Obrázek

Pokud ano a nefunguje, tak to bude chyba ovladačů a můžeš se jí vesele zbavit. Jediná další s SPDIF, o které vím, je TerraTec Aureon 5.1 USB... Tam ale můžou být taky problémy s Vistama.

Pokud se s tím nechceš crcat, kup kvalitní analogové kabely (1x stereo RCA - stereo RCA, 2x 3,5mm stereo jack - stereo RCA) a propoj ji s receiverem analogově. Dekódování obstará PC, rozdíl v kvalitě bude velmi malý (pochybuju, že slyšitelný - 24 bit. D/A převodníky, odstup signálu od šumu 100dB a harmonické zkreslení < 0.01%) a navíc budeš moct přehrávat i 5.1 LPCM, DTS-HD MA, Dolby TrueHD :-) (analog. kabely co nejkratší a aspoň trošku kvalitní)
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Creative Labs X-FI Surround 5.1 (USB) .. DTS?

Příspěvekod snypy v sobota 20. 6. 2009 14:56:31

Nick007 píše:Máš správně nastavené audio v FFDShow? Mělo by to být nějak takhle:

Obrázek

Pokud ano a nefunguje, tak to bude chyba ovladačů a můžeš se jí vesele zbavit. Jediná další s SPDIF, o které vím, je TerraTec Aureon 5.1 USB... Tam ale můžou být taky problémy s Vistama.

Pokud se s tím nechceš crcat, kup kvalitní analogové kabely (1x stereo RCA - stereo RCA, 2x 3,5mm stereo jack - stereo RCA) a propoj ji s receiverem analogově. Dekódování obstará PC, rozdíl v kvalitě bude velmi malý (pochybuju, že slyšitelný - 24 bit. D/A převodníky, odstup signálu od šumu 100dB a harmonické zkreslení < 0.01%) a navíc budeš moct přehrávat i 5.1 LPCM, DTS-HD MA, Dolby TrueHD :-) (analog. kabely co nejkratší a aspoň trošku kvalitní)

mam to nastavene takhle:
Obrázek
Obrázek
a stejne to nejede :-(

ty kabely jsi myslel jake? V audiu se moc nevyznam a zadne RCA kabely na czc sem nenasel - http://www.czechcomputer.cz/cat_tree.jsp?bpath=Kabely\Audio
snypy
0+
0+
 
Příspěvky: 10
Registrován: pondělí 15. 6. 2009 21:03:33

Re: Creative Labs X-FI Surround 5.1 (USB) .. DTS?

Příspěvekod Nick007 v sobota 20. 6. 2009 15:42:12

Vypadá to, že ten CCCP balík obsahuje verzi ffdShow, která neumí passthrough DTS přes SPDIF, když tam v nastavení chybí ta volba.

A protože nemáš zaškrtlé dekódování DTS v ffdShow, tak se nedekóduje ani nepošle přes optiku do receiveru a slyšíš ticho. Toť můj názor.

Odinstaluj CCCP a nainstaluj samostatně ffdShow http://www.free-codecs.com/download/FFDshow.htm a Haali splitter samostatně http://haali.cs.msu.ru/mkv/MatroskaSplitter.exe. Navíc poslední verze toho CCCP balíku je z 21.9.2008, což je dost starý.

Netuším, co CCCP balík obsahuje navíc, ale určitě to není potřeba.

Ty kabely (RCA = cinch) jsem myslel:

1x tenhle: http://www.hifimarket.cz/shop/detail.asp?product=7295

a 2x tyto: http://www.hifimarket.cz/shop/detail.asp?product=7297
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Creative Labs X-FI Surround 5.1 (USB) .. DTS?

Příspěvekod snypy v sobota 20. 6. 2009 17:06:46

Zkusil jsem vymenit CCCP za jednotlive kodeky ale nepomohlo to :-( Ta chyba musi byt nekde v tom pristroji, ze nehraje DTS. Ani testovaci signal DTS zvuku pres Windows z toho neodstanu. Jedine jde dts prevest na 2.0 coz je uplne na nic. Budu uvazovat na pripojeni pres jednotlive kabely jak si psal - mozna to ale v pondeli vratim prodejci (mam to s nim domluvene, mel sem 2 dny na otestovani, dostanu zpet penize) .

Btw. co rikas na toto: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=57940 pisou tam neco o S/PDIF ale nevyznam se v tom, co jsem ja pochopil tak tam je JACK a OPTICAL output nebo jen Jack a redukce na Optiku? A taky co znamena analog output (proc ne stereo?). Posledni vec, ta zvukovka uz zvuk zpracovava nebo to taky nechava na CPU? Tahle snad uz bude bez problemu zvladat DTS a DD


Diky za pomoc
snypy
0+
0+
 
Příspěvky: 10
Registrován: pondělí 15. 6. 2009 21:03:33

Re: Creative Labs X-FI Surround 5.1 (USB) .. DTS?

Příspěvekod Nick007 v sobota 20. 6. 2009 17:34:32

Tak jo, tenhle Asus Xonar U1 Audio Station taky umí SPDIF, to jsem netušil. Má analogový stereo výstup (3,5mm stereo jack) a optický SPDIF (Toslink).

Neslyšel jsem o zařízení, které má SPDIF a neumí jak bitstream DD tak DTS! U toho Creative to je určitě ovladačema. Tenhle Asus Xonar by měl šlapat jak hodinky, když přímo výrobce udává podporu Win Vista.

Digitální výstup tam bude dělanej jako dvourežimovej jack (analog nebo digital) a jak je napsáno v diskuzi, je k tomu redukce na Toslink i koax.

Netuším, proč dělaj tyhle věci, aby svítili, k čemu to tak je? Když člověk kouká na film, tak to akorát ruší...

Každopádně tenhle Xonar nemá 5.1 analogový výstup, takže tam bys ho pomocí cinchů nepropojil, kdyby optika opět selhala.
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Creative Labs X-FI Surround 5.1 (USB) .. DTS?

Příspěvekod Nick007 v sobota 20. 6. 2009 20:39:54

Btw zkoušel jsi beta ovladače pro Win7 a Win Vista?

http://support.creative.com/downloads/download.aspx?nDownloadId=10967

Creative Sound Blaster Beta Driver 1.01.0092
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Creative Labs X-FI Surround 5.1 (USB) .. DTS?

Příspěvekod snypy v sobota 20. 6. 2009 20:47:06

jop, zkousel. Jsou jeste horsi nez ty predesle. Zrejme si objednam tu Asus zvukovku. Jeste sem se chtel zeptat, funguje jako ta od Creative, ze vse obstarava CPU nebo dokaze taky neco udelat (pisou o Audio procesoru, tak se ptam).

Jinak diky za vsechnu podporu *thumbs up*
snypy
0+
0+
 
Příspěvky: 10
Registrován: pondělí 15. 6. 2009 21:03:33

Re: Creative Labs X-FI Surround 5.1 (USB) .. DTS?

Příspěvekod Nick007 v sobota 20. 6. 2009 21:19:50

Jak to myslíš? CPU neobstarává "nic", od toho právě je zvukovka, aby se na ni dedikoval výpočet atp. Všechny zvukovky mají v sobě čip. U SPDIF to je jednodušší, tam zvukovka funguje v režimu "passthrough" - bity bere a posílá je optikou do receiveru, nic s nima nedělá.
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Creative Labs X-FI Surround 5.1 (USB) .. DTS?

Příspěvekod snypy v sobota 20. 6. 2009 22:13:59

prave ze ta od creative nema zadny procesor na zvuk, po strance hardwaru nedela vubec nic. Pouze funguje jako "spojovaci clanek" nic vic. Vse dela CPU - vypocty, prevzorkovani atd. U te od asusu je napsane ze uz ma zvukovy chip, takze bude mit mensi zatez na cpu asi. Hlavne tam primo pisou ze je plne podporuje Win Vista a nenasel jsem na ni nikde stiznosti. takze po strance driveru bude urcite taky vpohode, Asus si dava na driverech zalezet, tam to nedela 5 spocenych programatoru nekde v Číně, kteri neumi ani poradne anglicky ...
snypy
0+
0+
 
Příspěvky: 10
Registrován: pondělí 15. 6. 2009 21:03:33

Re: Creative Labs X-FI Surround 5.1 (USB) .. DTS?

Příspěvekod Nick007 v sobota 20. 6. 2009 22:37:25

snypy píše:prave ze ta od creative nema zadny procesor na zvuk, po strance hardwaru nedela vubec nic. Pouze funguje jako "spojovaci clanek" nic vic. Vse dela CPU - vypocty, prevzorkovani atd.


Nesmysl. Takhle to fakt už dávno nefunguje. Napsal bych víc, hezky jsem se učil principy na státnice, ale není čas :D Klidně si ji ale rozmontuj, než ji vrátíš a uvidíš, že tam najdeš něco podobného jako je tenhle X-Fi čip http://www.creative.com/oem/products/chips/ca0189.asp

snypy píše:Asus si dava na driverech zalezet, tam to nedela 5 spocenych programatoru nekde v Číně, kteri neumi ani poradne anglicky...


Aby to nebylo naopak. Ne, fakt je, že programovat drivery je děsně složitá věc. Spousta lidí může na Creative nadávat, ale já jsem s nimi nikdy neměl problém a měl jsem za ty léta už asi 5 různých zvukovek. Tahle zvukovka byla už před Vistama a Visty jsou z pohledu ovladačů trošku vybíravější, no... Taky to klidně může být tvojí konfigurací systému, pochybuju, že by si dovolili prodávat něco, co prostě nikomu s Vistama nefunguje... Já si hezky počkám na Win 7.
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Creative Labs X-FI Surround 5.1 (USB) .. DTS?

Příspěvekod Nick007 v neděle 21. 6. 2009 11:54:52

It encodes your PC's multi-channel audio into a Dolby Digital or DTS bitstream


Tahle věcička je pro kódování nezkomprimovanýho zvuku do DD/DTS, aby se nechal přenést jako 5.1 přes SPDIF... A třeba AC3Filter zvládá kódovat 5.1 PCM do DD 640 kb/s za běhu taky a zadarmo. K tomu, abys přehrál DTS na receiveru to absolutně nepotřebuješ, vlastně to není potřeba vůbec nikdy. Jak už jsem psal dřív, tuhle kartu má strejda a na WinXP s ní DTS krásně pouští do receiveru, u tebe to je chyba ovladačů nebo nastavení.

5.1 LPCM dneska už moc není ani u Blu-ray a DTS-HD MA a Dolby TrueHD obsahují DTS resp DD jako core stopu, takež taky bez problému. Jediný využití, který mě napadá, je prostorovej zvuk u her, tam se kódovat LPCM->DD za běhu hodí. Ale když to umí AC3Filter, tak proč kupovat něco 3rd party navíc...

Hodně štěstí s tím Xonarem, určitě bude fungovat ;-)
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Creative Labs X-FI Surround 5.1 (USB) .. DTS?

Příspěvekod snypy v neděle 21. 6. 2009 20:23:34

Napsal jsem jim to na forum, tak uvidim, jestli se jeste nekdo ozve, kdyztak to tady jeste postnu. Jinak diky za cas co si mi psal ty odpovedi, dost to pomohlo ;-)
snypy
0+
0+
 
Příspěvky: 10
Registrován: pondělí 15. 6. 2009 21:03:33

Re: Creative Labs X-FI Surround 5.1 (USB) .. DTS?

Příspěvekod Nick007 v neděle 21. 6. 2009 22:10:59

V poho, musím se trochu rozptýlit, nedokážu se učit 12 hodin denně v kuse na státnice...

Btw já si tuhle externí X-Fi asi brzo taky koupím, protože když jsem byl naposledy doma, tak se mi u Creative SB Live 24-bit external připojený přes optiku k receiveru občas ozval takovej divnej praskavej/prskavej zvuk (popping/cracking sound), najednou z ničeho nic po roce používání. Takovýhle věci mě dokážou pěkně rozhodit, hlavně když jsem neobjevil příčinu. Ještě zkusím přeinstalovat ovladače, ale je to divný. Tahle X-Fi na WinXP funguje bezvadně a až budu (jednou) instalovat Win 7, tak určitě taky poběží, jak se znám :D Akorát Visty jsou u ní prokletý.
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Creative Labs X-FI Surround 5.1 (USB) .. DTS?

Příspěvekod snypy v pondělí 22. 6. 2009 9:38:22

Tak hodne stesti se statnicema ... :-)

Oni se s Vistama vazne moc nezajimali:
Your Creative Labs X-Fi Surround 5.1 USB does include a free download of the PowerDVD software that will included the Dolby Digital 5.1 and DTS DVD formats (Only 2-Channel DTS). Through the PowerDVD software only. I believe the free download of the Cyberlink PowerDVD software version is 6.0 for Windows XP only, not for Vista.


"Yeah, it's fully supported in Win XP, Just not vista."


snad to bude na tech Win 7 šlapat :-) Taky tam mozna za par let prestoupim, zatim jsem s Vistama celkem spokojen (tak 75%)
snypy
0+
0+
 
Příspěvky: 10
Registrován: pondělí 15. 6. 2009 21:03:33


Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron