HDmag.cz

Vysoké rozlišení od začátku do konce. Blu-ray filmy, přehrávače, HDTV, HD audio a video, PlayStation 3...

Projektor pro 3D (skutečně pro 3D, nikoli jen podle popisu)

Pokud máte projektor, pak se nejspíš máte čím chlubit. Tak se pochlubte!

Projektor pro 3D (skutečně pro 3D, nikoli jen podle popisu)

Příspěvekod brno v pátek 4. 2. 2011 15:43:05

Problém: Na trhu je mnoho projektorů, které jsou uváděny jako 3D projektory, ale ve skutečnosti to není pravda. Bohužel se to dá ověřit jen tak, že se projektor vyzkouší. Sám jsem takto narazil a nerad bych již znova. Otvírám na toto téma novou diskuzi i když něco podobného tu již bylo. Ale minulé diskuze se vždy zvrtly na problém, jestli je vůbec 3D dobré a podobně a nebo odpovědi vycházely jen z katalogových údajů. O to mně ale nyní nejde, bohužel je nutno věc vidět, katalogy lžou. Nemám bohužel žádného známého v elektroprodejnách, abych mohl pokusy dělat na konkrétních výrobcích sám.

Současný stav: Mám projektor Acer H 5360 který podle specifikací může pracovat jako 3D DLP a nebo jako nvidia 3D vision. V menu se to dá přepnout. Bohužel ale tento projektor 3D není. Dá se použít jen jako monitor k počítači s frekvencí 120Hz, tudíž jako součást systému nvidia 3D vision. Takto funguje bezvadně. Pro někoho by se mohl hodit vyzkoušený a ověřený způsob a proto trochu odbočím.

Odbočka: V počítači se přehrává originál z Blu-ray jednotky a nebo v ANY-DVD vytvořený ISO obraz originálu, ten se pak přehrává z pevného disku. ISO obraz je "přimontován" na virtuální jednotku. Potřebný přehrávač je Power-DVD 10 v nejvyšší konfiguraci. Systém nvidia 3D vision sestává z infra vysílače (zapojit do USB) a libovolného počtu přepínacích brýlí, řízených vysílanými infra pulsy. Jako zobrazovač je možno použít monitory a projektory schopné frekvence 120 Hz. (běžné monitory pracují jen na 60 Hz). K systému je dodáno CD s ovladači, bylo však nutno stáhnout nové. Mám grafickou kartu Nvidia - bylo to tedy rovnou funkční. Jak je to s jinými grafikami nevím, ale vše kompatibilní je na stránkách Nvidia uvedeno. Systém pracuje bezchybně jak se 120Hz monitorem Acer tak s uvedeným přehrávačem Acer H 5360 (který ovšem slouží jen jako monitor 120 Hz). Upozorňuji, že při 3D projekci se ztrácí 4/5 světla (půl tím, že se díváte vždy jen jedním okem a další proto, že se displeje v brýlích z technických důvodů neotvírají naplno). Tím je obraz na monitoru i při zatemnění místnosti tmavý. Proto se vlastně jeví nekvalitní. PLATÍ TO I O 3D TELEVIZÍCH ZA 50 000 KČ. Nedají se prostě při 3D dostatečně vyjasnit. A tady nastupuje právě projektor. Když u projektoru, který je jasově určen pro obraz 2 x 4 metry udělám obraz 60 cm x 1.2 m (pro obývák postačující), je obraz tak přesvětlený, že i s brýlemi je to dokonalé. Navíc 3D projekce u mne nemá žádné dvojité kontury jako některé 3D televize atd. Konec odbočky.

Pokračování současného stavu: Tím ale 3D vlastnosti projektoru Acer H 5360 končí. Nelze ho připojit ke 3D stolnímu přehrávači Panasonic (přehrávač hlásí při jakémkoli nastavení, že projektor není 3D kompatibilní a hraje pak pouze 2D). A má pravdu, protože v menu projektoru se žádná 3D funkce nedá zvolit - pouze přepnout na 3D DLP a nvidia 3D vision (při obou přepnutích se projektor chová stejně a hraje jako nvidia 3D vision). Projektor NEMÁ VŮBEC INFRAZÁŘIČ PRO AKTIVNÍ 3D BRÝLE A VSTUP JE JEN HDMI 1.3. Evidentně tedy nejde připojit k žádnému stolnímu 3D přehrávači, kde je standardně vyžadován HDMI 1.4. Navíc vzhledem k absenci infrazdroje není funkční ani funkce DLP-3D, kde by vstup HDMI 1.3 stačil.

Požadavek: Výše popsaný podvod se týká pravděpodobně skoro všech 3D projektorů na trhu do konce roku 2010. Teprve nyní (únor 2011) se objevilo cca 5 typů skutečných 3D projektorů, které mají stejné schopnosti, jako běžné 3D televize. Jejich cena je ale nepochopitelně přes 100 000.- Kč, přestože to jsou jinak obyčejné projektory (světelný tok např. pouze 1000 lm).

1.Kdo má konkrétní zkušenosti (nikoli jen podle katalogu) s nějakým skutečně 3D projektorem, sdělte prosím podrobnosti. Základní požadavky jsou možnost frekvence 120Hz a připojitelnost k počítači jako monitor (kvůli systému nvidia 3D vision). Dále možnost 3D připojení k normálnímu 3D stolnímu přehrávači (tj. musí mít vstup HDMI 1.4). Připojení k libovolnému stolnímu 3D přehrávači by mělo být samozřejmé!!!! Dále samozřejmě musí mít v menu volby pro vstupní signály "prokládáno", "obraz vedle obrazu" a nebo "obraz nad obrazem". Projektor si musí výsledný prokládaný obraz sám spočítat. Samozřejmě musí mít vestavěný vysílač řídícího infrasignálu pro brýle a k dispozici musí být také příslušné brýle.

2.Dále prosím, kdo má konkrétní zkušenosti (nikoli jen podle katalogu) s nějakým skutečně DLP-3D projektorem, sdělte prosím podrobnosti. Je jednodušší než přístroj podle prvního bodu. U tohoto jednoduššího projektoru stačí vstup HDMI 1.3 (nelze ho tedy připojit ke stolnímu 3D přehrávači). Musí ale umět např. z multimediálního přehrávače jako 3D přehrát šachovnicově prokládané video DLP-3D a k tomu účelu mít samozřejmě vestavěn infravysílač k ovládání aktivních 3D brýlí. Takto by měly pracovat všechny současné DLP-3D projektory, ale na příkladu Acera H 5360 je zřejmé, že tomu tak není, přestože ta funkce v menu je.

Děkuji všem, Váš Ruda.
brno
0+
0+
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtvrtek 3. 2. 2011 3:14:36

Re: Projektor pro 3D (skutečně pro 3D, nikoli jen podle popi

Příspěvekod bedsore v neděle 9. 10. 2011 18:44:50

Nebudu se přít o to, jak moc uživatelsky přívětivé a podporované je 3D u projektoru Acer H5360, ale ne ve všem máš pravdu. Kupříkladu se daji připojit nejen aktivní 3d brýle od Nvidie, ale i od Aceru, čili v projektoru je přitomen dlp link (někde jsem zaregistroval, že snad tyto projektory staršího data výroby ho mít nemuseli, takže jestli to není třeba tvůj případ, ale víc o tom nevím). Sám mám brýle Acer E1b.

Nekompatibilita s 3d pres bluray přehrávač či ps3 se dá řešit dokoupením třeba převodníku Optoma 3D-XL ( http://www.optoma.co.uk/projectordetailshccs.aspx?ShowMenu=HE&PTypedb=Home%20Entertainment&PC=3D-XL ) . Nicméně je to další investice a to může odradit. Já osobně už si raději počkám až budou finance na 3D ve Full HD.
bedsore
0+
0+
 
Příspěvky: 7
Registrován: pátek 16. 7. 2010 13:24:34


Zpět na Projektory

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron