HDmag.cz

Vysoké rozlišení od začátku do konce. Blu-ray filmy, přehrávače, HDTV, HD audio a video, PlayStation 3...

HD kamera - jaká ??

Natáčíme, neasi!

HD kamera - jaká ??

Příspěvekod agl v úterý 1. 1. 2008 17:19:40

Velmi pozorně jsem si přečetl názory/zkušenosti v rubrice "Testováná kamer..". Jsem rozhodnutý nějakou HD kameru pořídit, byť je stále dost nepřehledno. Hlavně aby mi zbyly trochu lepší záběry dětí, na které půjde líp koukat za nějaký ten rok. V úvahu přicházel prakticky pouze Canon, JVC a Sony. Sony DOST nemám rád, přesně jak píše pilot lžou, jak když tiskne. A už léta. Otázku, kterou ale řeším, je jak si natočené video uložit mimo kameru a v HD (byť ne 1920, ale 1440x1080) ho dostat na obrazovku.
Everio GZ-HD7 byl původní favorit (dokonce s vypalovačkou), ale co jsem se dočel o stabilizátoru, to je snad horší než ty hovadiny od Sonyho.
Canon (asi HG10) - nenašel jsem info, jak video zpracovat a přehrát.
Nakonec asi pořídím Sony HDR-SR8E, jakkoliv mám ze Sonu kopřivku. Jde o AVCHD 1440x1080, dá se taky vypálit na DVD (není třeba BD) i přes speciální vypalovačku za 5k nebo tak. A pak to čte Playstation 3 prý zcela bez problémů.
Navíc posledních pár měsíců to vypadá, že i firmy jako Adobe, Ahead nebo Pinnacle už vzaly AVCHD (H.264) za svý a asi to bude cesta (dokonce jsou hlasy, že to může zprovodit MPEG-dvojkový BD i HD DVD).
Zkrátka Sony se tč. zdá mít nejlépe uzavřený celý kolo - natočit, stříhnout, vypálit, prohlídnout a uložit (a kdykoliv znovu prohlídnout).
Nechci se pouštět do diskuzí s profíkama, kteří mají úplně jiný priority než já, obyčejnej trouba, který si chce jednoduše něco natočit, trávit hodiny konverzema do AVI a zpátky, atd. Taky nepotřebuju ausgerechnet tři čipy nebo bůhvíjaký vychytávky.
Chci mít jenom něco, co "vokazuje" líp než klasika DV a hlavně mít možnost na to kouknout i jinak, než přímo z disku kamery.
Kameru chci koupit v horizontu dnů, takže když kdokoliv má zásadně jiný názor, rád nechám vydělat kohokoliv kromě Sony. Ale zatím se mi zdá, že se mi nic rozumnějšího nerýsuje.
Dejte vědět!
agl
0+
0+
 
Příspěvky: 5
Registrován: neděle 23. 12. 2007 15:49:20

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod Krtek v úterý 1. 1. 2008 20:18:20

Sony je dobrá volba. A to že lžou není zase tak pravda. Je to prostě jen obchodní politika. Dělají to i jiné firmy. S kamerou bych ještě trošku počkal než utichte meziformátový chaos. S AVCHD to zatím není žádná sláva.
Krtek
1000+
1000+
 
Příspěvky: 1242
Registrován: pátek 28. 12. 2007 21:31:42

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod proky v čtvrtek 3. 1. 2008 11:55:00

Já momentálně uvažuji také o nové kameře (má stará D8 již dosluhuje), ale mojí prioritou je hlavně velikost a nízká váha takže uvažuji o panasonicu HDC-SD5. Druhým kandidátem je Sanyo HD1000 která i obstojně fotí, ale u nás má mizernou podporu.
Uživatelský avatar
proky
50+
50+
 
Příspěvky: 71
Registrován: neděle 23. 12. 2007 11:30:44

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod Krtek v čtvrtek 3. 1. 2008 13:32:12

Tu kameru neošidíš. Její velikost bude na úkor kvalitnější optiky a mnohem menší výbavy. U těhle kamer bude stabilizátor k ničemu, takže počítej s tím, že čím menší a lehčí kamera, tím se bude hůř držet a obraz nebude stabilní.
Sanyo bych nebral právě z důvodů, které píšeš. Téměř žádná podpora a servisní síť. V případě poruchy mohou nastat problémy. Panasonic či Sony mají servis ve skoro každém velkém městě. Ten Panasonic bude mít v šeru hodně špatný obraz a pokud v tom šeru použiješ i stabilizátor, obraz se bude při rychlích pohybech trhat. I stabilizátor je totiž závislý na čipu a v momentě kdy ten za šera jede na maximum + ještě další zesílení signálu se to trošku hádá. Stačí i v běřné pístnosti nějaký tmavší kout, a už uvidíš zrno. V šeru bude mít i ta nejstarší a nejlevnější D8 pořád lepší obraz, než ten Panasonic. Na Sony totiž v této ceně opravdu nikdo nemá. Nechci aby to znělo tak, že propaguji pouze Sony, ale bohužel je to fakt. Za zmínku by stál ještě Canon HV 20, nebýt celkové poruchovosti všech kamer Canon, o které jsem psal na jiném místě tohoto webu.
Nemusíš mít kameru velkou a těžkou jako krávu, ale Tvé požadavky jdou bohužel ruku v ruce s kvalitou záznamu. A ta by měla být na 1. místě.
Krtek
1000+
1000+
 
Příspěvky: 1242
Registrován: pátek 28. 12. 2007 21:31:42

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod proky v čtvrtek 3. 1. 2008 21:51:42

S tou stabilizací to nebude tak tragické. Panasonic má optickou stabilizaci Advanced O.I.S. která byla v testech celkem chválena. Kamera používá 3CCD čipy 1/6", Takže to nebude za šera opravdu žádný zázrak. Optika odpovídá velikostí běžným HD kamerám. Já osobně proti Sonkám nic nemám, ta D8 fungovala bez problémů a ještě funguje, ale problém je ve formátu 4:3. Při přepnutí do formátu 16:9 dojde ke snížení rozlišení... :cry:
Uživatelský avatar
proky
50+
50+
 
Příspěvky: 71
Registrován: neděle 23. 12. 2007 11:30:44

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod Krtek v pátek 4. 1. 2008 0:19:44

proky píše:S tou stabilizací to nebude tak tragické. Panasonic má optickou stabilizaci Advanced O.I.S. která byla v testech celkem chválena. Kamera používá 3CCD čipy 1/6", Takže to nebude za šera opravdu žádný zázrak. Optika odpovídá velikostí běžným HD kamerám. Já osobně proti Sonkám nic nemám, ta D8 fungovala bez problémů a ještě funguje, ale problém je ve formátu 4:3. Při přepnutí do formátu 16:9 dojde ke snížení rozlišení... :cry:


Nejdřív si tu kameru někde osahej, než si ji objednáš. Sony má také Steady Shot ale u každé kamery funguje úplně jinak. Optická stabilizace je fajn, ale u těchto modelů není tak výkonná. 3CCD 1/6 je opravdu bída. Daleko lepší by byl 1 CCD 1/3, jenže Panasonic pořád propaguje 3 CCD technologii a lidem tluče d hlavy že více čipů víc vidí. Což je v těhle rozměrech pochopitelně blbost, ale 3 CCD tam jsou. To je hlavní :mrgreen: Ta D8 při přepnutí na 16:9 točí jen výřezem, tzn. že kvalita bude opravdu horší. Chce to kameru co má CCD přímo v 16:9
Krtek
1000+
1000+
 
Příspěvky: 1242
Registrován: pátek 28. 12. 2007 21:31:42

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod proky v pátek 4. 1. 2008 9:39:33

No to je právě ten zásadní problém. Neznám obchod kde by bylo možné kameru opravdu slušně vyzkoušet...
Proto doufám, že se najde někdo kdo má s tímto modelem již nějakou zkušenost. Našel jsem na webu nějaké samply a opravdu to nevypadá špatně. Co mi na těchto kamerách opravdu vadí, je to, že nemají hledáček a vše se musí točit přes výklopný LCD panel. Také špatná nebude harddisková HG10 od Canonu. Jen mě trochu zklamalo to, že ač má FULL HD chip ukládá video v rozlišení 1440x1080i.
Uživatelský avatar
proky
50+
50+
 
Příspěvky: 71
Registrován: neděle 23. 12. 2007 11:30:44

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod Modena v pátek 4. 1. 2008 18:59:58

proky píše:No to je právě ten zásadní problém. Neznám obchod kde by bylo možné kameru opravdu slušně vyzkoušet...
Proto doufám, že se najde někdo kdo má s tímto modelem již nějakou zkušenost. Našel jsem na webu nějaké samply a opravdu to nevypadá špatně. Co mi na těchto kamerách opravdu vadí, je to, že nemají hledáček a vše se musí točit přes výklopný LCD panel. Také špatná nebude harddisková HG10 od Canonu. Jen mě trochu zklamalo to, že ač má FULL HD chip ukládá video v rozlišení 1440x1080i.

Přesně tak s tím HG10 mě teda nasrali též, to samé se opakuje u nižšího modelu JVC HD3, která má oproti vyšší sestřičce HD7 také tohle podivné rozlišení. Tzn., že stejně jako Ty pokukuji po tom Panasonicu, ale předpokládám, že do léta z nich vypadne ještě nějaký vyšší model s alespoň 3x 1/4´ ! ;)
Panasonic TH-50PZ70E * LG 37LY95 * Yamaha RX-V 2700 * Panasonic DMP-BD55 * JVC HR-S 8700 * Panasonic NV-HS 1000 * Panasonic DVD S-52 * Panasonic DMR-EH65 * Panasonic HDC-HS9 * Vantage HD 8000TS Twin * Aten 8 port HDMI video switch * Panasonic DMC-G1K * repro - 4 x AQ Labrador 1 (rear+surround) * 4 x AQ Labrador 278 (presence+surround back) * 1 x AQ Labrador 165 (center) * 1 x Magnat Gamma 220 * trny - Dexon * reprokabely & videokabely MonsterCable * EMP Centauri * router Asus
Uživatelský avatar
Modena
200+
200+
 
Příspěvky: 289
Registrován: středa 19. 12. 2007 23:35:21
Bydliště: Šumava

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod josef v sobota 5. 1. 2008 21:12:14

Zkus určitě Sony HDR-HC7E,má největší datový tok,výbornou stabilizaci a nahrává na miniDV.V Praze dokonce existuje obchod,který za poplatek zapůjčí jakýkoliv model na vyzkoušení.I podle rad odborníků se jeví v současné době jako nejlepší volba.
josef
0+
0+
 
Příspěvky: 2
Registrován: sobota 5. 1. 2008 21:00:57

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod josef v sobota 5. 1. 2008 21:16:39

josef píše:Zkus určitě Sony HDR-HC7E,má největší datový tok,výbornou stabilizaci a nahrává na miniDV.V Praze dokonce existuje obchod,který za poplatek zapůjčí jakýkoliv model na vyzkoušení.I podle rad odborníků se jeví v současné době jako nejlepší volba.

Dále ještě dodávám,že má výklopný displej i hledáček.
josef
0+
0+
 
Příspěvky: 2
Registrován: sobota 5. 1. 2008 21:00:57

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod proky v neděle 6. 1. 2008 0:26:35

O jaký obchod se jedná?
Uživatelský avatar
proky
50+
50+
 
Příspěvky: 71
Registrován: neděle 23. 12. 2007 11:30:44

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod Návštěvník v neděle 6. 1. 2008 8:35:44

Je to Foto Skoda,tam jsem ji po vyzkoušení koupil a proto jsem také neplatil nic za vypůjčku.To bylo v polovině prosince.Včera jsem viděl na internetu obchod,který má tento model v akci o 5 tis. levnější než Fot Skoda.Z kamery jsem nadšený a zkoumám další možnosti přepisu videa ve vys. roz. na další média.To je džungle.Formát AVC-HD funguje výborně.Přehrávám na PS3 a HD plazmě.Pokud máš zájem o více info napiš.
Návštěvník
 

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod xsys v neděle 20. 1. 2008 11:37:14

nedej se zblbnout markeingovyma lakadlama jako full-hd apod. dobra kamera s kvalitnim sklem a rozlisenim 1440x1080 da nesrovnatelne lepsi obraz nez mala shitka s 1920x1080. stejne jako u fotaku - marketingovy wow - 5, 10, 20 Mpx s cockou o prumeru 2mm... parada...
xsys
 

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod proky v pondělí 21. 1. 2008 20:55:00

Nedomnívám se že by Leica dělala až tak špatný skla. Je to také o velikosti chipu (nebo chipů v případě Panasonicu). Je také celkem logické že stejně velký chip s menším rozlišením by měl méně "šumět" ale v tom případě bychom mohly zůstat u rozlišení PAL nebo NTSC a vykašlat se na HD... ;)
Doporučuji počkat až budou k dispozici nějaké samply popř. hodnocení nezávislých serverů.
Uživatelský avatar
proky
50+
50+
 
Příspěvky: 71
Registrován: neděle 23. 12. 2007 11:30:44

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod Krtek v pondělí 21. 1. 2008 22:04:09

proky píše:Nedomnívám se že by Leica dělala až tak špatný skla. Je to také o velikosti chipu (nebo chipů v případě Panasonicu). Je také celkem logické že stejně velký chip s menším rozlišením by měl méně "šumět" ale v tom případě bychom mohly zůstat u rozlišení PAL nebo NTSC a vykašlat se na HD... ;)
Doporučuji počkat až budou k dispozici nějaké samply popř. hodnocení nezávislých serverů.


Leica nedělá špatný skla. Ona totiž už dávno nedělá skla vůbec žádný. Byli na špici v polovině 90 tých let. To už dávno neplatí. Optiku si dělá sám Panasonic a Leica nad tím má jakýsi odborný dohled, což ve skutečnosti znamená zaplaťte nám, a na optiku si pak napište co chcete.
Krtek
1000+
1000+
 
Příspěvky: 1242
Registrován: pátek 28. 12. 2007 21:31:42

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod proky v pondělí 21. 1. 2008 23:37:17

Krtek píše:
proky píše:Nedomnívám se že by Leica dělala až tak špatný skla. Je to také o velikosti chipu (nebo chipů v případě Panasonicu). Je také celkem logické že stejně velký chip s menším rozlišením by měl méně "šumět" ale v tom případě bychom mohly zůstat u rozlišení PAL nebo NTSC a vykašlat se na HD... ;)
Doporučuji počkat až budou k dispozici nějaké samply popř. hodnocení nezávislých serverů.


Leica nedělá špatný skla. Ona totiž už dávno nedělá skla vůbec žádný. Byli na špici v polovině 90 tých let. To už dávno neplatí. Optiku si dělá sám Panasonic a Leica nad tím má jakýsi odborný dohled, což ve skutečnosti znamená zaplaťte nám, a na optiku si pak napište co chcete.


To není tak docela pravda..Leica se i nadále zabývá výrobou optiky...http://www.leica-camera.de/news/.
Nebudu se přít o tom jestli si Panasonic vyrábí optiku v licenci sám nebo to pro něj dělá Leica a je mi to celkem fuk pokud bude obraz vyhovovat mým požadavkům. Ty se zabýváš pokud vím natáčením profesionálně a proto logicky budeš mít jiné požadavky na kameru než já. Já chci kameru proto abych párkrát do roka natočil rodinku na dovolené. Takže profi nebo poloprofi kamera je pro mě celkem zbytečná. Mojí prioritou je aby kamera byla co nejlehčí, nejmenší a nejjednodušší jelikož s ní nebudu natáčet pouze já, ale taky moje rodinka... :)
Uživatelský avatar
proky
50+
50+
 
Příspěvky: 71
Registrován: neděle 23. 12. 2007 11:30:44

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod Krtek v úterý 22. 1. 2008 13:11:39

U všech výrobků Panasonic je opitika Panasonic. Leica pouze dohlíží (údajně) na technologické postupy. Na tohle ale u amatérských kamer vůbec nehleď. Všechno je to stejné. Rozdíly jsou až u mnohem dražších modelů. Sleduj hlavně světelnost optiky, a velikost chipů. Tady platí to, co psal kolega předemnou. Je to stejné jako u foťáků. Ono je hezké, že mají 8 Mpx, ale pokud mají optiku 1,5 cm v průměru a 1/6 CCD, budou mnohem horší než modely s polovičním rozlišením. Také bych se moc nedíval na velikost, protože ta jde ruku v ruce s kvalitou. Musíš se rozhodnout sám, zda je pro Tebe důležitější aby se Ti kamera vlezla do ledvinky u pasu, a nebo aby měla kvalitnější obraz.
Krtek
1000+
1000+
 
Příspěvky: 1242
Registrován: pátek 28. 12. 2007 21:31:42

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod Modena v úterý 22. 1. 2008 17:13:22

Krtek píše:Leica nedělá špatný skla. Ona totiž už dávno nedělá skla vůbec žádný. Byli na špici v polovině 90 tých let. To už dávno neplatí. Optiku si dělá sám Panasonic a Leica nad tím má jakýsi odborný dohled, což ve skutečnosti znamená zaplaťte nám, a na optiku si pak napište co chcete.

To je bohapustej žvást ! Byl jsi někdy u toho, když Panasonic v Malajsii brousil čočky Leica ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Panasonic TH-50PZ70E * LG 37LY95 * Yamaha RX-V 2700 * Panasonic DMP-BD55 * JVC HR-S 8700 * Panasonic NV-HS 1000 * Panasonic DVD S-52 * Panasonic DMR-EH65 * Panasonic HDC-HS9 * Vantage HD 8000TS Twin * Aten 8 port HDMI video switch * Panasonic DMC-G1K * repro - 4 x AQ Labrador 1 (rear+surround) * 4 x AQ Labrador 278 (presence+surround back) * 1 x AQ Labrador 165 (center) * 1 x Magnat Gamma 220 * trny - Dexon * reprokabely & videokabely MonsterCable * EMP Centauri * router Asus
Uživatelský avatar
Modena
200+
200+
 
Příspěvky: 289
Registrován: středa 19. 12. 2007 23:35:21
Bydliště: Šumava

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod Krtek v úterý 22. 1. 2008 21:22:54

Potvrdí Ti to většina prodejců, co otom něco vědí.
Krtek
1000+
1000+
 
Příspěvky: 1242
Registrován: pátek 28. 12. 2007 21:31:42

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod Dave v úterý 22. 1. 2008 21:31:45

chlapy všechno špatně.

Správně to je Lajka a bylo to první zvíře ( pes ) co se podíval do vesmíru. :D :D :D

:-) lajka, bělka, strelka ;)
... je mnoho věcí mezi nebem a počítačem
Uživatelský avatar
Dave
400+
400+
 
Příspěvky: 403
Registrován: čtvrtek 27. 12. 2007 18:12:35

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod Tony v úterý 22. 1. 2008 22:40:13

Krtek píše:Potvrdí Ti to většina prodejců, co otom něco vědí.


Sorry, ale tady souhlasím s Modenou. PANASONIC opravdu nakupuje pro všechny digi fot'áky a drtivou většinu videokamer optiku LEICA. Jen pár videokamer nejnižších řad má označení PANASONIC Lens, ale zbytek je skutečně čistá LEICA. PANASONIC ji totiž "zachránil" od krachu, když od ní tu optiku v 90' létech začal nakupovat ... ;)
Uživatelský avatar
Tony
300+
300+
 
Příspěvky: 338
Registrován: pátek 28. 12. 2007 17:25:37
Bydliště: Bohumín, Czech Republic

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod proky v úterý 22. 1. 2008 23:17:13

Krtek píše:U všech výrobků Panasonic je opitika Panasonic. Leica pouze dohlíží (údajně) na technologické postupy. Na tohle ale u amatérských kamer vůbec nehleď. Všechno je to stejné. Rozdíly jsou až u mnohem dražších modelů. Sleduj hlavně světelnost optiky, a velikost chipů. Tady platí to, co psal kolega předemnou. Je to stejné jako u foťáků. Ono je hezké, že mají 8 Mpx, ale pokud mají optiku 1,5 cm v průměru a 1/6 CCD, budou mnohem horší než modely s polovičním rozlišením. Také bych se moc nedíval na velikost, protože ta jde ruku v ruce s kvalitou. Musíš se rozhodnout sám, zda je pro Tebe důležitější aby se Ti kamera vlezla do ledvinky u pasu, a nebo aby měla kvalitnější obraz.


Bohužel je v tomto případě pro mě prioritou i to zda se mi vejde do ledvinky a pokud bude mít ta SD9 obraz minimálně stejný jako její přechůdkyni SD5 tak je to pro mě vyhovující kamera. Je rozdíl pokud se máš tahat s kamerou, která váží bezmála kilo a nebo s kamerou která váží necelých 300g. Nemluvě o ceně, která je u profi a poloprofi kamer vzhledem k rozdílům v kvalitě obrazu zcela neodpovídající.
Uživatelský avatar
proky
50+
50+
 
Příspěvky: 71
Registrován: neděle 23. 12. 2007 11:30:44

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod Krtek v středa 23. 1. 2008 11:00:31

Nemluvě o ceně, která je u profi a poloprofi kamer vzhledem k rozdílům v kvalitě obrazu zcela neodpovídající.


Tak tohle je úplná blbost. Propastné rozdíly jsou v amatérských kamerách. Tam stačí jen trochu šera. Mnohdy jen malý stín v jinak dobře osvětlené místnosti, a už se Ti budou zbíhat zrnka. Poloprofi a profi kamery raději vynechám, protože to je úplně jiné kafe, co se kvality týče a cena tomu odpovídá. Za kvalitu se hold platí. Tvoje podmínky se absolutně rozchází s kvalitou záznamu, protože pokud chceš vybírat jen podle velikosti a váhy, tak je úplně jedno co koupíš. Bude to všechno úplně stejný a k ničemu.
Krtek
1000+
1000+
 
Příspěvky: 1242
Registrován: pátek 28. 12. 2007 21:31:42

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod proky v středa 23. 1. 2008 12:07:27

Krtek píše:
Nemluvě o ceně, která je u profi a poloprofi kamer vzhledem k rozdílům v kvalitě obrazu zcela neodpovídající.


Tak tohle je úplná blbost. Propastné rozdíly jsou v amatérských kamerách. Tam stačí jen trochu šera. Mnohdy jen malý stín v jinak dobře osvětlené místnosti, a už se Ti budou zbíhat zrnka. Poloprofi a profi kamery raději vynechám, protože to je úplně jiné kafe, co se kvality týče a cena tomu odpovídá. Za kvalitu se hold platí. Tvoje podmínky se absolutně rozchází s kvalitou záznamu, protože pokud chceš vybírat jen podle velikosti a váhy, tak je úplně jedno co koupíš. Bude to všechno úplně stejný a k ničemu.


Tohle není blbost...pokud mám dát 30 nebo 60 litrů navíc za to aby mi kamera natáčela dobře v šeru tak si to prostě rozmyslím. já potřebuju kameru, kterou mohu vzít sebou na sjezdovku nebo na pláž. Každý kdo si chce podobné zařízení koupit, by si měl v prvé řadě rozmyslet jak a kde ho bude používat. Chápu že pro tebe jako profíka je podobná kamera nepoužitelná, ale to ještě neznamená že je špatná. Znám mnoho lidí, kteří nejsou s to rozpoznat HD signal od běžného PALu natož aby poznali zda byl HD záznam pořízen tou či onou kamerou...
Uživatelský avatar
proky
50+
50+
 
Příspěvky: 71
Registrován: neděle 23. 12. 2007 11:30:44

Re: HD kamera - jaká ??

Příspěvekod Krtek v středa 23. 1. 2008 12:41:41

Tony:
Nedávno o tom Panasonicu i Leice psali obsáhlý článek v jednom časopise.Bylo tam psáno, že Leica už mnoho let žádnou optiku nevyrábí. Prodali prý licenci Panasonicu a vykonávají pouze jakýsi odborný dohled. Takže je to v podstatě o ničem. Optické soustavy Leica se dělali celé ručně. Pochybuji o tom, že to takhle dělá i Panasonic.
Krtek
1000+
1000+
 
Příspěvky: 1242
Registrován: pátek 28. 12. 2007 21:31:42

Další

Zpět na Videokamery

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron