HDmag.cz

Vysoké rozlišení od začátku do konce. Blu-ray filmy, přehrávače, HDTV, HD audio a video, PlayStation 3...

Subwoofer - ano či ne ?

Co se nikam nehodí, to patří právě sem.

Subwoofer - ano či ne ?

Příspěvekod derek v středa 6. 2. 2013 22:24:52

Tímhle drobným článkem bych chtěl pomoci lidem, kteří se nedokázali stejně jako já rozhodnout, jestli subwoofer chtějí, nebo ne. Nechci se zabývat druhy subwooferů a už vůbec ne značkami.

Jak mnozí z Vás ví, subwoofer slouží k přehrání hloubkové stopy ( tzv LFE ) v systémech dolby digital, dts atd. Je to stopa, která se v kině specializuje na výbuchy, údery, řev příšer. Otázka však zní, když mám sloupy ( ikdyby jen dvoupásmové ) musím mít sub ? Zvláště v paneláku a v relativně malém ( 15m ) pokoji ? Mé sloupy přece docela slušně basují a nemám pocit, že mi ve filmu něci chybí. Opravdu potřebuji další věc doma ?

Bydlím v paneláku. Můj pokoj má 3,5x4,5 m. Mám dvoupásmové sloupy jak hlavní repro, regálové dvoupásmovky jako suroundy. Jednopásmovku jako centr. Řekl bych, že sub nepotřebuju. Vždycky jsem měl basů dost, byly pevné, nic nedunilo, nemusel jsem se "bát" sousedů. Filmy jsem přehrával s dobrým pocitem a s vědomím ...ano, v kině jsou supermegabasy, ale ty já mít doma nemusím a nemůžu...Rozumná hlasitost, při které jsem přehrával, mi poskytla basů dost. A co se týče ohromných explozí, pádů, úderů atd...ony tam byly, ale tak nějak jsem cítil a věděl, že by to mohlo být lepší. Ale stála by případná investice za to ?

Nelenil jsem, zašel do obchodu a půjčil si za úplatu sub. Byla to ta nejlevnější řada, cena kolem 4000, no, víc jsem dát nechtěl a ani nemohl. Myslel jsem si - koneckonců, sub přece jen hraje hloubky, nemusí být tak dokonalý, jako ostatní repro ( pro představu, sloupy mě stály 15000 a regály 10000 ). Když jsem jej přinesl domů a zapojil, byl jsem v zásadě zklamán. Při explozích jsem slyšel dunivé Hůůům a sub vypadal, že se každou chvilku rozskočí vedví. Ještě ten den jsem ho vrátil a byl přesvědčený, že takový bolehlav nechci. ( a s odstupem se přiznám, měl jsem ho blbě nastavený )

Jenže člověk pročítá různá fóra, čte si stále o subu a tak mi to po dvou letech nedalo a začal jsem si hrát opět s myšlenkou subwooferu. Opravdu s ním budou filmy lepší ? Stojí ta investice za to ? Ale člověk nekrade a dobrý sub by stál aspoň desítku. A tu jsem neměl a ani jsem ji nechtěl dát. Mrknul jsem se tedy na bazary a jeden z inzerátů mě oslovil. Ještě ten den jsem si jel pro svůj "nový" poklad.Po důkladném zapojení, nastavení a různých zkouškách jsem měl jasno.

Subwoofer ano, ale dobrý.

Zdánlivě trapná odpověď na otázku, že ? Jenže je to tak. Levný sub prostě duní, nehraje ( tzn že jen Hum Hum Humčí ), zadýchává se, nestíhá a jediné co dokáže je ...vás naštvat. ( typicky počítačové sestavy za 3500 )

Po připojení a důkladném nastavení a sladění sestavy jsem se zaposlouchal do starých dvd. A byl to pro mě naprostý šok. Ačkoli jsem měl před subem basů dost, zážitek se subwooferem byl zcela jiný. Ty basy jakoby dostaly i spodní tón. Takovou tu sílu a energii. Filmy byly úplně nové, mnohem zábavnější, destruktivnější, člověk si je mnohem víc vychutná. Z filmu přímo čišelo napětí a tryskala realita.

Subwoofer vás citově zaangažuje do filmu. Já vím, zní to naprosto hrozně. proč by měl jeden reproduktor navíc rozhodnout o tom, jestli mě bude film bavit, nebo ne ? O tom to není, blbýmu filmu nepomůže ani svěcená, ale když na vás zařve monstrum a sub to zavrčí v hloubkách, budete se bát. Hloubkové tóny vám rozechvějou vnitřnosti ( přesně to co znáte z megabasů z kina ). Zkrátka potvora najednou neřve uáá, ona řve UÁA. Není to o hlasitosti !!! Je to o tom pocitu a ten dokáže dát pouze subwoofer. respektive ultra basy. Normální basy ne. Je to o frekvenci, která má jiné vlnění a takové ty technobláboly navíc.
Důležitý je pocit. Ty filmy jsou se subem jiné než bez něj. Jsou zábavnější. Víc je prožíváte, víc se bojíte. Ale jak říkám, chce to dobrý subwoofer.

otázka zní, jak poznám dobrý subwoofer ?

vlastníma ušima. ale rozhodně by měl mít slušnou váhu...aspoň 20 kilo. Pětikilové hračky vás naštvou. Je to divný, ale je to tak. Podívejte se ostatně na eshopy. Drahé a dobré suby jsou těžké. Dobrý materiál něco váží.

ok, mám doma těžkou bestii, ale co s ní ?

pořádně nastavit !

1/ Tady to je poměrně těžká věc. Řada lidí tvrdí, že sub by měl být v rohu, nebo aspoň u zdi. Já osobně ho mám mezi sloupy. Když sub pustíte, nemí dunět na vašem poslechovém místě. jestli někde něco duní, dejte to jinam. Dál od zdi, od rohu prostě ty místa měňte a zkoušejte to jinde. Dobrou pomůckou je pustit subwoofer a hledat v místnosti místo s nejlepšími basy, tam pak postavte sub.

Po vybraném místě musíme subwoofer sladit. Po zapojení jsem si pustil testovací dvd ( stereo a video )
s frekvencí 20-200hz. Subík krásně zapulzoval. Začal jsem se tedy věnovat sladění celé mé soustavy.

2/ sladění hlasitosti všech kanálů - klasicky přes šum v AVR, aby všechny repra hrály stejně hlasitě. No subík jsem radši otrošičku stáhl ( bydlím v paneláku ). Při testování na filmech jsem i pak trošku ubral. Zajimavé je, že na basech to poznat není. Stále dokonale vyplní celou místnost. O nic nepřijdete.

3/ nastavení ořezávací frekvence - tady mě posloužili testovací dvd ( ze sterea a videa ). jde v zásadě o to, aby na místě poslechu při testovacím signálu o frekvencích 20hz - 20khz nebyl zřetelný propad anebo špička ( čti zdůraznění ) tónu. Toto nastavení mi zabralo asi 30 minut, frekvenci na subu mám shodně nastavenou s frekvencí na AVR. Protože mám připojený sub k AVR linkově ( tedy jedním cinchem ) je rozhodující dělící frekvence na AVR. Když pustíte šum do předních repro + subu, nesmí být nikde slyšitelný přechod. Prostě to hraje kompaktně. Nesmíte slyšet teď hraje sub a teď už sloupy. Musí to být jeden celek. Hlasitost subu nesmí být větší ani menší !! Dělící frekvence musí být nastavena akorát, aby sub tzv nedubloval ( nekradl sloupům práci ). Totiž, když sub hraje příliš vysoké tóny, jsou už směrové a naruší vám prostor. nechte vykonat subíka jen jeho práci a sloupům jejich. Když hraje příliš nízko, přicházíte o informaci mezi sloupy a subem. Návaznost je opravdu důležitá - pohrajte si s ní, odměna bude...poutavá. Ještě jednou varuji před přílišnou hlasitostí subwooferu. Nesmí na sebe strhnout pozornost.

4/ testování na znělkách - opět testovací dvd. Jde o to, jak zní DTS a DD znělky. Jestli někde něco nechybí, není nepříjemně zdůrazněné, zahuhlané, popřípadě přebasované, hučící atd.

5/ testování na filmech - momentálně jsem v této fázi...

takže, mám vše nastaveno, myslím že je vše ok, pojďme se koukat na filmy...co mám čekat ?

V první řadě asi lepší dozvuk basů. Když vystřelí pistole, je tam důraz na koncovku výstřelu. Když zařve T-rex, slyšíte v jeho hlase hrozbu ( ten těžko definovatelný pocit strachu ), slyšíte ten přehled suwooferu. cítíte jeho sílu, že ten řev, výbuch atd není žádný problém. Je tam prostě výkonová rezerva. A tu tam cítíte. Když se mrknete do strojovny Titaniku a kolem vás se prožene kliková hřídel,víte, že ten motor je sakra silnej. Právě poslouchám "ohněm a mečem" kozáci střílí do polské jízdy. Ty pistole mají skvělý zvuk, úplně stejný, jako když chodím na slavkovskou bitvu ( 1805 ). Děla jsou skutečnou zbraní. Subwoofer vám přinese radost v detailech. Užijte si je!

a mimochodem, teď máte pravděpodobně mnohel lepší zvuk doma než v kině. Ty basy z kina už máte doma.

Cítíte sílu, hrozbu a energii. Jak jsem psal výš...ten film je teď zábavnější, reálnější, prostě vás citově angažuje. Jděte do subwooferu, ale ať to není hračka !
derek
400+
400+
 
Příspěvky: 452
Registrován: čtvrtek 3. 1. 2008 17:02:06
Bydliště: Brno

hey everyone

Příspěvekod Hifefaure v středa 20. 2. 2013 1:43:51

just dropping by to say hey
Hifefaure
0+
0+
 
Příspěvky: 49
Registrován: pondělí 5. 3. 2012 11:21:11
Bydliště: United States

hey everyone

Příspěvekod Hifefaure v středa 20. 2. 2013 1:47:11

simply stopping by to say hey
Hifefaure
0+
0+
 
Příspěvky: 49
Registrován: pondělí 5. 3. 2012 11:21:11
Bydliště: United States

hey everyone

Příspěvekod Hifefaure v středa 20. 2. 2013 1:52:57

simply stopping by to say hey
Hifefaure
0+
0+
 
Příspěvky: 49
Registrován: pondělí 5. 3. 2012 11:21:11
Bydliště: United States

hey everyone

Příspěvekod Hifefaure v středa 20. 2. 2013 1:58:54

simply dropping by to say hi
Hifefaure
0+
0+
 
Příspěvky: 49
Registrován: pondělí 5. 3. 2012 11:21:11
Bydliště: United States


Zpět na Na volné téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron