HDmag.cz

Vysoké rozlišení od začátku do konce. Blu-ray filmy, přehrávače, HDTV, HD audio a video, PlayStation 3...

Nekomprimovaný zvuk z PC

Není PC jako PC - některé je HTPC!

Nekomprimovaný zvuk z PC

Příspěvekod tomiisek v středa 3. 9. 2008 16:51:03

Jelikož vůbec nerozumím hardwarovému fungování počítačů, dovolím si možná úplně blbou otázku - lze z Blu-ray mechaniky zasílat nekomprimovaný zvuk do receiveru? Jde to poslat stejným HDMI jako obraz? Resp. dostanu vůbec nějak z Blu-ray mechaniky do receiveru nekomprimovaný multikanálový zvuk? Případně máte odkaz na nějaké chytré české stránky, na kterých by to bylo popsáno? Snažím se proniknout k možnosti vykašlat se na stolní přehrávač... Díky.
Filmy: Oppo BDP-83SE + Cambridge Audio 840A + Marantz SR6003 + Canton Chrono 509 + Canton Chrono 507 + Mitsubishi HC5500
Hudba: Cambridge Audio 740C + Cambridge Audio 640T + Cambridge Audio DacMagic + Pioneer PL990 + BV Audio Headamp + AKG K701
Uživatelský avatar
tomiisek
1000+
1000+
 
Příspěvky: 1791
Registrován: pátek 1. 2. 2008 14:25:47
Bydliště: Praha 4

Re: Nekomprimovaný zvuk z PC

Příspěvekod Nick007 v středa 3. 9. 2008 18:07:48

Možné to je. Přes HDMI ale jen obtížně, zvukové karty s HDMI výstupem nejsou u nás tuším ještě vůbec dostupné. Některé grafické karty Radeon a Nvidia umí přenášet obraz i zvuk stejným HDMI výstupem, ale v tomhle neporadím. Nekomprimovaný zvuk je možné/nejjednodušší/nejlevnější vyvést 3 x stereo CINCH nebo 6 x mono CINCH (5.1) nebo 4x resp 8x CINCH (7.1) kabely z výstupů zvukové karty do receiveru, který obsará zesílení zvuku. S kvalitní zvukovkou a dobrými kabely si člověk může vychutnat HD zvuk bez potřeby HD dekodérů v receiveru.
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Nekomprimovaný zvuk z PC

Příspěvekod Hawkeye v středa 3. 9. 2008 18:08:51

tomiisek píše:Jelikož vůbec nerozumím hardwarovému fungování počítačů, dovolím si možná úplně blbou otázku - lze z Blu-ray mechaniky zasílat nekomprimovaný zvuk do receiveru? Jde to poslat stejným HDMI jako obraz? Resp. dostanu vůbec nějak z Blu-ray mechaniky do receiveru nekomprimovaný multikanálový zvuk? Případně máte odkaz na nějaké chytré české stránky, na kterých by to bylo popsáno? Snažím se proniknout k možnosti vykašlat se na stolní přehrávač... Díky.


Můj střednědobý cíl je stejný, ovšem taky se v tom moc nevyznám. Pokud jsem ale správně pochopil to, co se píše na netu, tak nekomprimovaný zvuk dostaneš např. přes tohle:
http://hifi-ring.com/2008/06/12/asus_as ... _card.html

nebo tohle:
http://www.hardwarecanucks.com/forum/au ... -info.html

Česky:
http://notebook.cz/clanky/tiskova-zprav ... ar-HDAV1-3

http://www.cdr.cz/a/21388


Obojí mi mělo umět přenášet HD obraz i zvuk, ta od Autentechu by měla přijít na trh někdy letos na podzim, otázkou je "za kolik." :-)
Hawkeye
100+
100+
 
Příspěvky: 142
Registrován: sobota 15. 3. 2008 0:40:18
Bydliště: České Budějovice

Re: Nekomprimovaný zvuk z PC

Příspěvekod Nick007 v středa 3. 9. 2008 18:28:12

Tak jsem koukal, že Asus Xonar HDAV13 se u nás už prodává, přes 5000 Kč. Zajímalo by mě, jestli umí i bitstream HD zvuku, ne jen PCM. Nikde jsem to v popisku nenašel...
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Nekomprimovaný zvuk z PC

Příspěvekod Hawkeye v středa 3. 9. 2008 19:49:16

Tady jsou další fotky Xonaru. Podle toho propojení to vypadá, že se vede z grafárny DVI-HDMI kabel do Xonaru a odtud pak dál HDMI-HDMI kabelem: http://www.bit-tech.net/hardware/2008/0 ... 2008-psp/1
Hawkeye
100+
100+
 
Příspěvky: 142
Registrován: sobota 15. 3. 2008 0:40:18
Bydliště: České Budějovice

Re: Nekomprimovaný zvuk z PC

Příspěvekod lojza v úterý 9. 9. 2008 11:53:13

tomiisek píše:(...) lze z Blu-ray mechaniky zasílat nekomprimovaný zvuk do receiveru? J(...) Resp. dostanu vůbec nějak z Blu-ray mechaniky do receiveru nekomprimovaný multikanálový zvuk? (...)

Taky se v této oblasti moc neorientuji, tak jsem se poptal jinde a z toho, co jsem se dozvěděl mi přijde, že odpověď je NE. V současné době není možné plnohodnotně přehrát na PC film z BD. Důvodem je to, že neexistuje audio komponenta, která by podporovala PAP (Protected Audio Path) a není tudíž možné z PC dostat původní nemodifikovaný signál. Ano, do zvukovky nebo do receiveru se vám dostane 7.1 zvuk, ale rozhodně ne ten původní z BD disku.

Snad jedině ten Xonar.
Uživatelský avatar
lojza
0+
0+
 
Příspěvky: 22
Registrován: pondělí 21. 7. 2008 7:50:46
Bydliště: Opava

Re: Nekomprimovaný zvuk z PC

Příspěvekod Hawkeye v úterý 9. 9. 2008 12:27:13

tomiisek: Vykašlat se na stolní přehrávač a nahradit ho multimediálním PC je sice hezké, ale obojí má své nevýhody. :(

Víc jak čtvrt roku jsem si přehrával Blučka pomocí BD mechaniky, přičemž grafická bylo propojená s LCD TV a šlo to jedna báseň. Ovšem když jsem minulý týden (v rámci údržby) znovu nainstaloval Wokna, všechny programy a kodeky, tak mi v PowerDVD začal vypadávat obraz a to u všech modrodisků. Film se normálně přehrával dál, ale šel jen zvuk, místo obrazu bylo zrnění. Jakožto laik jsem zkusil všechno možné a až po několika dnech jsem zjistil, že je třeba odinstalovat Windows Media Player 11.

Vše se zdálo v pořádku, ovšem když jsem poté nainstaloval ovladače na TV kartu, tak se problém vrátil znovu. Corel WinDVD 9 plus Blu-ray vyzkoušet nejde, protože demo verze Blučka nepřehraje (ani nepozná, že v mechanice je nějaký disk) a aktualizace demo-verzi odmítají. Zatím jsem to vyřešil tak, že jsem zakázal ovladače na TV tuner, ale i tak se do budoucna docela děsím toho, že po instalaci operačního systému zase začne vypadávat obraz a budu hodiny zjišťovat, která (mini)aplikace tomu vadí.

Ještě zkusím demo programu ArcSoft TotalMedia Theater, ten Xonar HDAV by ostatně měl prozatím fungovat jen s tímto přehrávačem, ovšem pokud to nevyjde (=obraz z Bluček bude vypadávat se zapnutými ovladači na TV tuner), tak docela vážně začnu uvažovat o "PéEs Trojce." :-)
Hawkeye
100+
100+
 
Příspěvky: 142
Registrován: sobota 15. 3. 2008 0:40:18
Bydliště: České Budějovice

Re: Nekomprimovaný zvuk z PC

Příspěvekod Nick007 v úterý 9. 9. 2008 15:02:17

Hawkeye píše:tomiisek: Vykašlat se na stolní přehrávač a nahradit ho multimediálním PC je sice hezké, ale obojí má své nevýhody. :(
...


Jo, kodeky dokážou způsobit paseku. Na to už je potřeba fůra zkušeností a hledání na netu, aby to člověk rozchodil...
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Nekomprimovaný zvuk z PC

Příspěvekod Nick007 v úterý 9. 9. 2008 15:07:09

lojza píše:
tomiisek píše:(...) lze z Blu-ray mechaniky zasílat nekomprimovaný zvuk do receiveru? J(...) Resp. dostanu vůbec nějak z Blu-ray mechaniky do receiveru nekomprimovaný multikanálový zvuk? (...)

Taky se v této oblasti moc neorientuji, tak jsem se poptal jinde a z toho, co jsem se dozvěděl mi přijde, že odpověď je NE. V současné době není možné plnohodnotně přehrát na PC film z BD. Důvodem je to, že neexistuje audio komponenta, která by podporovala PAP (Protected Audio Path) a není tudíž možné z PC dostat původní nemodifikovaný signál. Ano, do zvukovky nebo do receiveru se vám dostane 7.1 zvuk, ale rozhodně ne ten původní z BD disku.

Snad jedině ten Xonar.


Myslím, že to onanování nad nemodifikovaným zvukem je směšné. Pokud tedy člověk zauvažuje, co to ten zvuk vlastně je (v rámci audia). Pokud zvuk dekóduju v PC, mám kvalitní zvukovku a kvalitní 7.1 propojení ze zvukovky do receiveru, tak dostanu stejný zvuk, jako když to povedu digitálně. Pokud to samo není na dlouhé vzdálenosti atp. Nebo snad někdo z vás vede zvuk z receiveru do beden digitálně, hm?
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Nekomprimovaný zvuk z PC

Příspěvekod Hawkeye v úterý 9. 9. 2008 18:38:50

Takže, v TotalMedia Theateru sice i se zapnutými ovladači na Tv kartu obraz jde, ale jen trhaně. Čili, až příště narazím na novou PS3 za výhodnou cenu, jdu do ní.
Hawkeye
100+
100+
 
Příspěvky: 142
Registrován: sobota 15. 3. 2008 0:40:18
Bydliště: České Budějovice

Re: Nekomprimovaný zvuk z PC

Příspěvekod lojza v středa 10. 9. 2008 12:05:29

Nick007 píše:Myslím, že to onanování nad nemodifikovaným zvukem je směšné. (...)
No když myslíš ...
Nick007 píše:(...) Pokud zvuk dekóduju v PC (...)
Ale právě o to tu jde :!: Že ten zvuk nelze dekódovat tak, jak to dokáží stolní BD přehrávače. Tedy ve stejné kvalitě. To, co píšeš dál
Nick007 píše:(...) mám kvalitní zvukovku a kvalitní 7.1 propojení ze zvukovky do receiveru, tak dostanu stejný zvuk, jako když to povedu digitálně. Pokud to samo není na dlouhé vzdálenosti atp. Nebo snad někdo z vás vede zvuk z receiveru do beden digitálně, hm?

je už potom zcela irelevantní.
Uživatelský avatar
lojza
0+
0+
 
Příspěvky: 22
Registrován: pondělí 21. 7. 2008 7:50:46
Bydliště: Opava

Re: Nekomprimovaný zvuk z PC

Příspěvekod Nick007 v středa 10. 9. 2008 13:25:01

lojza píše:Ale právě o to tu jde :!: Že ten zvuk nelze dekódovat tak, jak to dokáží stolní BD přehrávače. Tedy ve stejné kvalitě.


Proč myslíš, že to nejde? Velmi by mě zajímalo, jaký je rozdíl mezi dekódovaným nekomprimovaným PCM v PC a tím v BD přehrávači... A vedení analogově a kvalitně z PC není problém, vždyť digitální signál je jen přibližnou rekonstrukcí analogového, takže pokud je kvalitní DA převodník... Ale tak mě to je jedno :)
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Nekomprimovaný zvuk z PC

Příspěvekod J.F.M. v čtvrtek 11. 9. 2008 10:00:30

Nick007 píše:Možné to je. Přes HDMI ale jen obtížně, zvukové karty s HDMI výstupem nejsou u nás tuším ještě vůbec dostupné. Některé grafické karty Radeon a Nvidia umí přenášet obraz i zvuk stejným HDMI výstupem, ale v tomhle neporadím. Nekomprimovaný zvuk je možné/nejjednodušší/nejlevnější vyvést 3 x stereo CINCH nebo 6 x mono CINCH (5.1) nebo 4x resp 8x CINCH (7.1) kabely z výstupů zvukové karty do receiveru, který obsará zesílení zvuku. S kvalitní zvukovkou a dobrými kabely si člověk může vychutnat HD zvuk bez potřeby HD dekodérů v receiveru.


Tak to není určitě pravda grafiku s HDMI mám již delší dobu.

http://www.alza.cz/graficka-karta-msi-n ... d97942.htm
J.F.M.
50+
50+
 
Příspěvky: 87
Registrován: úterý 19. 8. 2008 19:40:42
Bydliště: Jižní čechy

Re: Nekomprimovaný zvuk z PC

Příspěvekod Nick007 v čtvrtek 11. 9. 2008 11:45:49

Však píšu, že je to možné, jen jsem nestudoval u kterých gr. karet. Osobně by mi to ale asi moc nevyhovovalo, mít v hlavním PC takovou ubohou zvukovku. Na passthrough do receiveru by to ale bylo dobrý.
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Nekomprimovaný zvuk z PC

Příspěvekod lojza v středa 17. 9. 2008 13:24:46

Nick007 píše:
lojza píše:Ale právě o to tu jde :!: Že ten zvuk nelze dekódovat tak, jak to dokáží stolní BD přehrávače. Tedy ve stejné kvalitě.


Proč myslíš, že to nejde? (...)

Tohle, co tu píšu není z mé hlavy, ale z diskuzí, resp. z odpovědí, které jsem dostal jinde - je to proto, že v současnosti není pro PC audiokomponenta, která by ho uměla plnohodnotně dekódovat. První, která by to měla zvládat je právě ta Xonar.

Nick007 píše:(...) Velmi by mě zajímalo, jaký je rozdíl mezi dekódovaným nekomprimovaným PCM v PC a tím v BD přehrávači... (...)

To nevím, ale ber to třeba tak, že stereo zvukovka ti nedokáže přehrát DVD prostorově. Co můžeš je to, že tento stereo signál rozdělíš i do zadních reproduktorů. Takže zvuk ti jde ze všech, ale není to plnohodnotný surround.
Uživatelský avatar
lojza
0+
0+
 
Příspěvky: 22
Registrován: pondělí 21. 7. 2008 7:50:46
Bydliště: Opava

Re: Nekomprimovaný zvuk z PC

Příspěvekod Nick007 v středa 17. 9. 2008 14:05:00

lojza píše:
Nick007 píše:
lojza píše:Ale právě o to tu jde :!: Že ten zvuk nelze dekódovat tak, jak to dokáží stolní BD přehrávače. Tedy ve stejné kvalitě.


Proč myslíš, že to nejde? (...)

Tohle, co tu píšu není z mé hlavy, ale z diskuzí, resp. z odpovědí, které jsem dostal jinde - je to proto, že v současnosti není pro PC audiokomponenta, která by ho uměla plnohodnotně dekódovat. První, která by to měla zvládat je právě ta Xonar.


Možná jsem to měl napsat rovnou. Hardwarové dekódování pro PC není, ale jsou programy (placené) na přehrávání BR, které mají softwarové dekódování HD formátů zvuku. Protože jde o bezeztrátový zvuk, tak nehraje forma dekódování roli. V přehrávacím řetězci tak vznikne nekomprimované bezeztrátové digitální PCM a jestli má člověk trošku lepší zvukovku (7.1/24bit), tak si může užít HD zvuk i z PC. Další problém je samozřejmě vedení zvuku do receiveru. A Xonar by měl snad zvládnout jak PCM, tak bitstream, takže, zdá se, je vyhráno :)
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03


Zpět na HTPC

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron