HDmag.cz

Vysoké rozlišení od začátku do konce. Blu-ray filmy, přehrávače, HDTV, HD audio a video, PlayStation 3...

Uživatelská BD recenze - Zrození Planety opic (2011)

Filmové recenze členů fóra s důrazem na technickou stránku Blu-ray disku. Kritiku filmu nechte novinářům, my jsme diváci!
Pravidla fóra
Filmové recenze členů fóra s důrazem na technickou stránku Blu-ray disku. Kritiku filmu nechte novinářům, my jsme diváci! Pro každý film prosím založte nové téma.

Uživatelská BD recenze - Zrození Planety opic (2011)

Příspěvekod tnp101 v středa 11. 4. 2012 20:10:54

Nečekaně výborný prequel, který zachraňuje pověst postupně packané série a staví se na úroveň původního snímku. Přitom jde o dva naprosto odlišné filmy a jsem přesvědčený, že obyčejný teenager tu návaznost na dnes již klasickou látku ani nezaregistruje. Podobně jako poslední filmový „Star Trek“ je totiž naprosto otevřený mainstreamu, ale zároveň nenápadně pomrkává po fanoušcích, a tím pádem uspokojí všechny. Přestože mu nelze upřít chytrost (samozřejmě na poměry blockbusteru), scénář není neprůstřelný, ale tady jde přece jen o něco jiného - o fantastické vizuální efekty a především digitálního opičáka, který svou komplexností a emocionálním projevem s přehledem zastiňuje jakoukoli jinou filmovou postavu roku 2011. Andy Serkis je opravdu jeden z nejvíce přehlížených herců současnosti a již nyní nadšeně očekávám, s čím se on i všichni ostatní vytasí v pokračování. 80%


RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY:

OBRAZ:
Pojmy „vizuální nářez“ a „Blu-ray“ k sobě dokonale pasují a vzhledem k tomu, že nejnovější opičí dobrodružství je tak trochu koncert společnosti WETA, dá se tušit, že tohle Blučko nemůže zákonitě dopadnout špatně. Technicky bezchybný obrazový přepis prezentovaný v anamorfním poměru stran 2,35:1, který překvapivě vzešel z klasického 35mm filmu, předvádí špičkově vyhlížející podívanou. Samozřejmostí je výtečná ostrost, stejně jako fantastická drobnokresba - zde hrají prim především digitálně animovaní opičáci, ale ani všechny ostatní atributy v tomto směru nezaostávají. Tepleji tónované bohaté barevné podání, výtečný kontrast i bezchybná černá, to vše zaručuje neustálou atraktivnost bez závislosti na charakteru dané scény a zároveň značnou hloubku. Výsledný nadmíru pozitivní dojem završuje příjemná jemná vrstva zrna a mně nezbývá, než konstatovat, že jde víceméně o zcela referenční materiál - to slovo „víceméně“ jsem použil proto, že vzhledem k tepleji tónované paletě občas nevypadá zcela nejrealističtěji, což ale pochopitelně není problém technického rázu a také kvůli pár nepatrně méně ostrým záběrům.

ZVUK:
Nepřekvapí ani originální anglický DTS-HD 5.1 MASTER zvuk, který naplno zaměstná jakoukoli reprosoustavu. Nejvíce o sobě v průběhu sledování dává vědět hudba, jež hojně využívá subwoofer. Ten samozřejmě není opomíjen také v sekvencích, kde je ho potřeba a rozeznít se dokáže vcelku agresivně. Prostorové kanály reprodukují neustále, ale ve výsledku slouží především jako doplněk předních kanálů. Celou škálu detailů krásně doplňuje perfektní zvuk dialogů a dál něco rozebírat nemá cenu, zkrátka kvalita hodna vysokodefiničního formátu. Česká stopa v DD 5.1 je na tom zvukově velmi dobře a dabing z produkce „SDI Media“ lze s přimhouřením oka označit za neškodný průměr, i když Ceasarova mluva zní spíše jako špatný vtip.

BONUSY:
Bonusy započneme dvojicí audiokomentářů. V prvním nás režisér provede především technickou stránkou věci a v druhém se z úst scenáristů blíže dozvíme především o charakterech a ději. Oba spadají do mírného nadprůměru a prvnímu zmiňovanému vcelku ubližuje četnost tichých míst. Dále pokračujeme jedenácti smazanými scénami o celkové stopáži 12 minut, které opět nepředstavují nic revolučního, ale zhlédnutí určitě doporučuji - nejsou v nich mimochodem dodělané vizuální efekty a vystačit si tak povětšinou musíme pouze s herci v „motion-capture“ oblecích. Následuje 7 minutový filmeček, který v rychlosti shrnuje dějovou stránku filmu a vypichuje několik narážek na předcházející filmy. Následují dva techničtější filmečky, přičemž první se v 8 minutách zabývá převážně „motion-capture“ herectvím a druhý v 10 minutách pak následným zanimováním opic. Ty pak doplňuje ještě ukázková sekvence z filmu, v níž lze interaktivně přepínat mezi finální podobou, tou se živými herci v kostýmech a pre-vizualizací. Dále tu máme vcelku zbytečnou galerii sedmi opic s velmi malým počtem snímků (až na Ceasara pouze dva snímky na opici), čímž se dostáváme k 9 minutovému filmečku o natáčení finální scény na Golden Gate Bridge, která byla jako vůbec první v historii „motion-capture“ točena v exteriéru. Následuje 8 minutovka s Patrickem Doylem o hudbě a 22 minutový encyklopedický filmeček o šimpanzích, gorilách a orangutanech, jenž trochu „zeleně“ prezentuje velmi zajímavá fakta o těchto ohrožených bytostech. Pak už tu máme akorát tři kinotrailery + tři trailery na jiné filmy z produkce Foxu před načtením hlavního menu a tím končíme. Všechny bonusy jsou prezentovány v plném HD, většina z nich je vybavena českými titulky (všechny kromě komentářů a encyklopedického filmečku) a informací se z nich člověk dozví vcelku dost, ale k dokonalosti mají stále ještě docela daleko. Ani tentokrát se mimochodem distributorovi nepodařilo nezalhat, jelikož „BD-Live“ funkce nabízející exkluzivní pohled do zákulisí, na kterou láká zadní strana krabičky, na disku chybí.

FINÁLNÍ VERDIKT A PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ DISKU:
Jde o nesporně kvalitní titul s neméně kvalitním filmem, do něhož se určitě vyplatí investovat. 80%


PRO VÍCE RECENZÍ NAVŠITVTE MŮJ PROFIL NA ČSFD - tnp101
Uživatelský avatar
tnp101
0+
0+
 
Příspěvky: 12
Registrován: středa 8. 2. 2012 15:59:39

Zpět na Recenze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron