Stránka 1 z 1

Uživatelská BD recenze - Terminator 2: Den zúčtování (1991)

PříspěvekNapsal: středa 11. 4. 2012 21:34:25
od tnp101
Revoluce v tom pravém slova smyslu, ale zároveň kvalitní film sám o sobě, což dokazuje nejen stálá atraktivnost a výtečné akční sekvence, ale také báječný sci-fi příběh a jedno z nejdokonalejších začlenění digitálních triků v historii kinematografie, ty totiž i přes svou technickou zastaralost pořád fungují na jedničku. Ale proč se tu vlastně ještě zdržuji psaním, vždyť to už všichni viděli … 100%


RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY:

BALENÍ A SESTŘIHY:
Druhý Terminator si k nám po dlouhé době konečně našel cestu i v podobě vysokodefiničního disku. Že jde o regionálně vyráběné disky „MagicBoxu“, možná leckoho vyleká, jak se ale přesvědčíme v následujících řádcích, není se zas tak moc čeho obávat. Tentokrát začneme u balení. Klasická plastová krabička je totiž vybavena návlekem z tvrdého papíru, a ačkoliv to může znít na první pohled lákavě a sběratelsky, realita je taková, že vypadá hodně lacině. Odstíny jsou natolik nevýrazné, že se skoro zdá, jako kdyby v tiskárně docházela barva - takový text na zadní straně je především v horní a dolní části nečitelný (resp. není zkrátka natištěn). Mnohem důležitější je však to, co nás čeká na samotném disku. Český distributor se pochlapil a film nám přináší rovnou ve třech sestřizích - původní kinoverze, režisérská verze a prodloužená režisérská verze. Pokud se řadíte mezi fanoušky filmu, doporučuji si postupem času projet všechny, přičemž u poslední jmenované si stačí pustit pouze závěr s epilogem, v němž tkví jediný rozdíl mezi původní a prodlouženou režisérskou verzí.

OBRAZ:
Samotný obrazový přepis vychází ze zrestaurovaného masteru a jak se dá tušit, na BD vypadá výborně. Samozřejmě zde musíme brát v potaz stáří filmu, takže nelze čekat kvalitu srovnatelnou s nově vznikajícími snímky, ale rozdíl mezi DVD edicí je propastný. Obraz prezentovaný v anamorfním poměru stran 2,39:1 (horizontální černé pruhy) nabízí vysokou ostrost a hodně slušnou drobnokresbu (v závislosti na dané scéně) s absencí jakýchkoli škrábanců, či špíny. Barevné podání nepatří mezi nejsytější a velká část scén je doplněna filtrem - nejvíce modrým, slévarna pak oranžovým. Za normálních okolností (tj. denní světlo) však působí pleťovky i vše ostatní přirozeně. Kontrast i černá jsou až na pár výjimek také bez problémů a potěšující je také absence postřehnutelné komprese, k čemuž je například taková scéna ve slévárně v kombinaci s datovou vytížeností disku skoro jako dělaná.

ZVUK:
Originální anglický zvuk je ve všech třech verzích zastoupen THX certifikovanou DTS-HD 5.1 MASTER stopou s možností využít „umělý“ zadní centrál (pokud vám to počet reproduktorů umožňuje). Zde samozřejmě není moc co řešit, protože zní přesně tak, jak se na THX patří. Je značně prostorová, agresivní, plná detailů a doplněna o křišťálově čisté a hlasité dialogy. I zde pochopitelně platí, že na zvukovou vymazlenost moderních blockbusterů nemá, ale kdo by něco takového u více jak dvacet let starého filmu vlastně řešil, že? České znění máme na disku rovnou ve dvou podobách. U kinoverze najdeme původní dabing převzatý z VHS, který je však pro normální sledování nepoužitelný, protože stereo zvuku naprosto chybí dynamika. Přesto jde ale ze strany studia o sympatický krok. Oba delší sestřihy jsou pak vybaveny dabingem z DVD v DTS-HD 5.1 MASTER, který je na tom už zvukově mnohem lépe, což ale neznamená, že zní stejně dobře jako originál. Zvuk mluveného slova působí dutě a ani samotný dabing se moc nepovedl, takže pro běžné sledování doporučuji zůstat u anglického znění.

BONUSY:
Po bonusové stránce disk nenadchne. Vystačit si musíme pouze s 24 minutovým dokumentem o digitálních efektech a jejich vlivu na kinematografii a 8 minutovým filmečkem s pohledem do zákulisí natáčení (oba v SD a s českými titulky). Sice jde o velice kvalitní kousky, ale na pokrytí filmu takového kalibru prostě nestačí. Nakonec na nás čeká ještě pětice ukázek v HD (trailery, teaser, THX ukázka apod.), jež se také vyplatí absolvovat, ale tím bohužel výčet přídavných materiálů končí.

FINÁLNÍ VERDIKT A PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ DISKU:
Co se týče bonusové výbavy, titul nepotěšil a podle toho také vypadá finální hodnocení. 60%

PRO VÍCE RECENZÍ NAVŠITVTE MŮJ PROFIL NA ČSFD - tnp101