HDmag.cz

Vysoké rozlišení od začátku do konce. Blu-ray filmy, přehrávače, HDTV, HD audio a video, PlayStation 3...

Uživatelská BD recenze - Sucker Punch (2011)

Filmové recenze členů fóra s důrazem na technickou stránku Blu-ray disku. Kritiku filmu nechte novinářům, my jsme diváci!
Pravidla fóra
Filmové recenze členů fóra s důrazem na technickou stránku Blu-ray disku. Kritiku filmu nechte novinářům, my jsme diváci! Pro každý film prosím založte nové téma.

Uživatelská BD recenze - Sucker Punch (2011)

Příspěvekod tnp101 v středa 11. 4. 2012 23:02:03

Já ty audiovizuální orgie z pera Snyderovo v hlouby nejspíš zvrácené fantazie prostě žeru. Scénář je tu, pravda, dosti nedomyšlený, ale na druhou stranu nabízí hodně prostoru pro vlastní interpretaci, i když to nemá na starosti geniálnost, nýbrž přílišná otevřenost - na takových 90% procent otázek nebylo zodpovězeno. Jistý je ale fakt, že pokud člověk chce, může o filmu diskutovat takřka donekonečna a těm, co věří, že se uvnitř toho bince něco skrývá, nebude dělat problém odhodlat se k dalšímu zhlédnutí. Já se sice napodruhé již zcela ujistil, že korektní pohled na věc tu neexistuje (otázkou je, zda záměrně, či naopak), ale snaze vyhledat jej se u budoucích projekcí stejnak nejspíš nevyhnu. Ono scénář zcela ignorovat vlastně ani dost možné není. Figuruje tu sice několik audiovizuálně precizních, i když nijak novátorských, akčních scén fungujících spíše jako efektní videoklipy, ale film se tak moc snaží být něčím víc než jen bezmyšlenkovitým blockbusterem, ale zároveň přístupný masám, že tím sám sebe zbytečně poškozuje a právě proto je na něj podle mě kladen tak negativní pohled. Kdyby se kupříkladu upustilo od rádoby pomůcek pro diváka typu moudrý „nevímcomělvlastněpředstavovat“ děda, který vše paradoxně ještě více zamotává, ale jenž dává světu zároveň značně na odiv tupost jakoby chytrého scénáře, hned by to na první pohled působilo o trochu elegantněji. Buď se přes to divák přenese, či ne … a nebo si tam v hlouby najde to poselství. Těžké je tudíž snímek doporučit i nedoporučit. Je to takový ten „love it or hate it“ film v té nejčistší podobě. Mně „Sucker Punch“ sedí, ale chápu ty, co jej nesnáší … Asi jsem moc velkej úchyl :)70%


RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY:

SESTŘIHY:
Pokud dumáte, zda po zhlédnutí režisérské verze bude film dávat větší smysl, z v ČR distribuovaného Blu-ray disku se to naneštěstí nedozvíte. Nachází se na něm totiž pouze verze určená do kin. Bohužel se nejedná o jediné ochuzení vůči plnohodnotným zahraničním verzím, ale k tomu až později.

OBRAZ:
Snyderovo filmy se s (relativní) výjimkou remaku „Úsvitu mrtvých“ vyznačují často až přepálenou stylizací a té si dosyta užijeme i v případě „Sucker Punch“. Obrazový přepis je prezentován v kino-poměru stran 2,40:1 a nejvíce zřetelným tvůrčím zásahem je používání všemožných barevných filtrů v závislosti na prostředí, v němž se film v danou chvíli odehrává. Žádné realitě věrné barevné tóny se tak nedají vůbec čekat. V rámci vnímání scén to však funguje na jedničku a lahůdkou je i černá. Ostrost je pochopitelně prvotřídní, stejně jako detailnost, i když ty se trochu ztrácejí pod nánosem lehce agresivnějšího zrna. Příliš detailní nejsou samy o sobě ani obličejové textury. Ale abych to rychle ukončil, přepis je technicky naprosto referenční a nedokonalosti jsou záměrem tvůrce a součástí zážitku z filmu.

ZVUK:
Referenční je pak i originální nekomprimovaný DTS-HD 5.1 MASTER zvuk s velkým smyslem pro prostorovost. Všechny kanály včetně subwooferu hrají v případě potřeby naplno a akční scény dávají větší přednost hudebnímu podkresu než ryze čistým detailům vyplývajících z dění na obrazovce. To v praxi znamená, že si pochopitelně užijete střílení, výbuchů a podobně, ale v rámci celistvého přednesu nepůsobí až na výjimky tak ostře, jak jsme zvyklí odjinud. Již zmíněná hudba je pak naprosto lahůdkovou záležitostí a přednes dialogů je také bezproblémový. Česká stopa, ačkoli v komprimovaném DD 5.1, je na tom zvukově také velmi dobře a špatný není ani dabing z produkce „Tvůrčí skupiny Josefa Petráska“.

BONUSY:
Nyní se však dostáváme k avizovanému druhému problému a tím je absence většiny bonusů. Na plnohodnotné zahraniční verzi toho na první pohled není o tolik více, reps. jen o jednu věc, ale jde o dost podstatnou položku a tou je „Maximum Movie Mode“, což je informacemi narvaná, interaktivní filmová stopa. Vzhledem k výrazné nesrozumitelnosti děje dost možná pomůže alespoň trochu objasnit některé kladené otázky, ale to se minimálně z u nás zakoupeného disku nedozvíme. Máme tu tak akorát čtyři animované filmečky o celkové stopáži 11 minut, přičemž každý z nich se opět rádoby chytře snaží vysvětlit, co se v každém ze čtyř fantazy světů děje (něco jako prequel), ale nakonec z toho vylezou jen nic neříkající promo ukázky. Druhým a bohužel zároveň posledním bonusem je 2,5 minutové video o soundtracku, což je ve své podstatě další reklamní materiál, tentokrát k albu, i když něco málo se tu po bonusech dychtící divák přece jen dozví. Avšak nestačí to a to ani zdaleka. Někteří to dokonce mohou brát jako urážku a to tu nemluvím pouze o lidech s úchylkou na bonusy jako třeba já - nezapomínejme na zmíněnou absenci druhé verze filmu.

FINÁLNÍ VERDIKT A PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ DISKU:
Absence použitelných bonusů je škoda, protože v ostatních parametrech se jedná o technicky referenční disk. 60%

PRO VÍCE RECENZÍ NAVŠITVTE MŮJ PROFIL NA ČSFD - tnp101
Uživatelský avatar
tnp101
0+
0+
 
Příspěvky: 12
Registrován: středa 8. 2. 2012 15:59:39

Zpět na Recenze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron