HDmag.cz

Vysoké rozlišení od začátku do konce. Blu-ray filmy, přehrávače, HDTV, HD audio a video, PlayStation 3...

Uživatelská BD recenze - Zjizvená tvář / Scarface (1983)

Filmové recenze členů fóra s důrazem na technickou stránku Blu-ray disku. Kritiku filmu nechte novinářům, my jsme diváci!
Pravidla fóra
Filmové recenze členů fóra s důrazem na technickou stránku Blu-ray disku. Kritiku filmu nechte novinářům, my jsme diváci! Pro každý film prosím založte nové téma.

Uživatelská BD recenze - Zjizvená tvář / Scarface (1983)

Příspěvekod tnp101 v středa 11. 4. 2012 23:05:55

Jediným zásadním problémem pro současného diváka představuje fakt, že se jedná o obrovský kult a očekává tak možná až příliš. Člověk si musí uvědomit, že blížících se 30 let od doby vzniku se nedá jen tak hodit za hlavu a s tím pak souvisí ještě jedna věc a tou je násilí a vulgarita, což je sice jeden z ústředních faktorů, proč je společností tolik uznávaný, avšak v dnešní době je zamyšlení se nad znechucenými diváky, jež ve své době opouštěli promítající sál z důvodu brutálnosti, spíše úsměvný. Tím vším se nesnažím snižovat řemeslnou kvalitu filmu, jsou to zkrátka fakta a naprosto přirozený proces. Nic z toho naštěstí neznamená, že si jej nelze výborně užít. Jedná se svým způsobem o dva filmy v jednom. První polovina vyobrazuje vzestup, druhá vrchol a pád. Obě fáze jsou výrazně odlišné, nezapřou však své vysoké kvality po stránce filmařské i herecké a především atmosférické, což je jeden z největších superlativů a důvodů, proč je každá další projekce stejně silná jako první … 90%


RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY:

OBRAZ:
Obrazový přepis je prezentován v poměru stran 2,35:1. Čím na první pohled oslní je vynikající ostrost a ohromné množství dříve neviděných detailů. Obojí mimochodem v takové podobě, s jakou se u podobně starých snímků nesetkávám každým dnem. Přepis sice nešetří zrnem, ale vzhledem k jeho přirozenosti jsem s ním neměl žádný problém. Pokud však zrno nenávidíte, šťastní moc nebudete. Barvy přesně odpovídají prosluněné atmosféře Miami osmdesátých let. Díky vysoké sytosti se sice nedá mluvit o nejreálněji vypadající podívané (barva pleti apod.), na tu různorodou barevnou paletu se však dívá skvěle. Černá je opravdu temná, a přestože není její podání dokonalé (odstíny se slévají značně dohromady a ztrácí se v ní detaily), pro potřeby snímku ji mohu označit za silnou, což platí také o kontrastu. Přepis nejeví žádné viditelné známky komprese, což je vzhledem k délce stopáže také potěšující. Film vypadá výborně, což jsem vzhledem k jeho stáří v takovém podobě opravdu nečekal a tak trochu nechápu chladné zahraniční recenze.

ZVUK:
Originální zvuk je překvapivě zastoupen formou DTS-HD 7.1 MASTER stopy. Ta magická číslovka pochopitelně nezaručuje, že by se jednalo o referenční poslech, tím není ani zdaleka, dovede však hodně příjemně překvapit a to především v akci a hudbě. V obou jmenovaných „oblastech“ neváhá zvuk podat velmi prostorově, agresivně, dynamicky a se smyslem pro detail (zvuky zbraní). Mluvené slovo a vlastně skoro veškeré scény bez hudby, či akce už tak úžasně nezní. Dialogy nepatří mezi nejčistší (zde se ten zub času podepsal) a u scén obsahujících pouze mluvení moc ostatních detailů okolí neuslyšíte. Přesto všechno se jedná o působivou stopu s hromadou hodně silných momentů. Navíc si můžete velmi jednoduše porovnat, o jak lépe zní v porovnání s původním stereo mixem, který je na disku ve formě DTS 2.0 také obsažen. O českou stereo stopu se postarala televize Prima v roce 2001 a v hlavních rolích uslyšíte Jířího Pragera, Jana Šťastného, či Bedřicha Šetenu. Úroveň dabingu ujde, originálu ale nesahá ani po kotníky a zvukově slabota.

BONUSY:
Bonusy odstartujeme nově natočeným materiálem, tedy 38 minutami rozhovorů s lidmi nejen z filmové branže hovořících proč film obdivují, jaké vzbuzoval reakce ve své době a podobně. Je to příjemné, ale pokud je náhodou přeskočíte, o nic zásadního nepřijdete. Tento nově vzniklý přídavný materiál je také jako jediný na disku prezentován v HD, v konečném důsledku však z nějakého důvodu nevypadá o moc lépe, než všechny ostatní SD materiály. Další v pořadí je hromada smazaných scén, jež si nemůžete pustit odděleně, ale pouze jako součást 22 minutového videa a ty na rozdíl od předcházejících rozhovorů doporučuji. Dále tu máme 12 minutový filmeček o skutečném světě drog té doby a následuje trojice videí: The Rebirth - o původním filmu a přípravě tohoto remaku; The Acting - o jednotlivých hercích; The Creating - povídání o tvorbě a reakcích po premiéře. Jejich celková stopáž se pohybuje kolem 55 minut a z informativního hlediska se jedná o nejvhodnější volbu, přestože se nejedná o nic světoborné a v žádném případě nečekejte velké množství produkčních fotografií a videí už vůbec ne. Následuje zbytečný 12 minutový pohled na tvorbu videohry, který se pochopitelně neobejde bez přehnaného chválení. Velmi zajímavý je však 3 minutový pohled na televizní podobu filmu ukázkami cenzury. Nakonec tu máme ještě jedno nemalé překvapení. Disk je vybaven funkcí „U-Control“ a ta kromě fíčury, která při sledování filmu počítá „fuckování“ a vystřílené náboje, nabízí ještě PiP stopu, jež kromě v předchozích bonusech již viděných materiálů disponuje také hromadou dalších (mimo rozhovory i scény z 1932 verze filmu atd.). Bonusy bohužel nedisponují českými titulky, anglické u všech ale nechybí.

FINÁLNÍ VERDIKT A PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ DISKU:
Z audiovizuálního hlediska s přehledem nejlépe, jak kdy film vypadal i zněl, doplněné o uspokojivé množství bonusů. Pokud jste fanoušky filmu, neváhejte. 80%

PRO VÍCE RECENZÍ NAVŠITVTE MŮJ PROFIL NA ČSFD - tnp101
Uživatelský avatar
tnp101
0+
0+
 
Příspěvky: 12
Registrován: středa 8. 2. 2012 15:59:39

Zpět na Recenze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron