HDmag.cz

Vysoké rozlišení od začátku do konce. Blu-ray filmy, přehrávače, HDTV, HD audio a video, PlayStation 3...

Poměr stran - zklamání z ořezání

Pokud dotaz nepatří ke konkrétní zobrazovací technologii, pak patří sem. Zde je také místo pro různá srovnání a polemiky mezi LCD, PDP a tak dále.

Re: Poměr stran - zklamání z ořezání

Příspěvekod st39.6 v středa 2. 2. 2011 22:20:46

pavelx píše:
Nick007 píše:u 2,35:1 filmů to je jednoduché, zmáčkneš tlačítko zoom.
Nebo si pořídit 2,35:1 televizi (Philips ji má) nebo plátno :)

To ale nic neřeší.



jaktoze ne?
šéfredaktor HDmagu, redaktor MovieZone a TVzone

Blu-ray positive

My Blu Collection: http://st39-6.dvdaf.com/owned/blu-ray
Uživatelský avatar
st39.6
1000+
1000+
 
Příspěvky: 1320
Registrován: pátek 21. 12. 2007 5:09:53

Re: Poměr stran - zklamání z ořezání

Příspěvekod pavelx v středa 2. 2. 2011 23:18:42

Nick007 píše:
pavelx píše:To ale nic neřeší.

Takže ty bys rád, aby režiséři přestali používat určité postupy a dělali všechno podle chuti masových konzumentů? V kině zobrazí 2,35:1 perfektně. Doma na plátně se zobrazí 2,35:1 perfektně.

Doma na plátně možná, ale doma na televizi to bude zabírat jen půlku obrazu TV.
Uživatelský avatar
pavelx
50+
50+
 
Příspěvky: 54
Registrován: sobota 25. 7. 2009 10:08:26

Re: Poměr stran - zklamání z ořezání

Příspěvekod pavelx v středa 2. 2. 2011 23:21:31

st39.6 píše:
pavelx píše:
Nick007 píše:u 2,35:1 filmů to je jednoduché, zmáčkneš tlačítko zoom.
Nebo si pořídit 2,35:1 televizi (Philips ji má) nebo plátno :)

To ale nic neřeší.



jaktoze ne?

Když si to zoomnu tak si uříznu boky filmu :) Vy to rozebíráte z úplně jiného úhlu. Já jsem jenom chtěl říct, že nechápu jednu věc a tou je, že když ta Americká krása (například) je v tom 16:9 formátu k dispozici, tak proč to prostě na tom Blu-rajku je ořezaný, když Blu-ray je určený do domácností, kde jsou v 99% televize v 16:9. Výsledek je prostě ten, že nevidím spodek :) Toť vše.
Uživatelský avatar
pavelx
50+
50+
 
Příspěvky: 54
Registrován: sobota 25. 7. 2009 10:08:26

Re: Poměr stran - zklamání z ořezání

Příspěvekod d.f.h v čtvrtek 3. 2. 2011 0:28:18

pavelx píše:
st39.6 píše:
pavelx píše:To ale nic neřeší.



jaktoze ne?

Když si to zoomnu tak si uříznu boky filmu :) Vy to rozebíráte z úplně jiného úhlu. Já jsem jenom chtěl říct, že nechápu jednu věc a tou je, že když ta Americká krása (například) je v tom 16:9 formátu k dispozici, tak proč to prostě na tom Blu-rajku je ořezaný, když Blu-ray je určený do domácností, kde jsou v 99% televize v 16:9. Výsledek je prostě ten, že nevidím spodek :) Toť vše.

Ach jo, to je řeč jako rozprávka... Tady to balím :arrow:
Autor je šéfredaktorem magazínu HDmag.cz.
Blu-ray: 63 | Výbava: viz profil | Právě testuji: Oppo BDP-83
Uživatelský avatar
d.f.h
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 4145
Registrován: pondělí 17. 12. 2007 16:05:02
Bydliště: Praha

Re: Poměr stran - zklamání z ořezání

Příspěvekod Nick007 v čtvrtek 3. 2. 2011 2:24:01

pavelx píše:Vy to rozebíráte z úplně jiného úhlu. Já jsem jenom chtěl říct, že nechápu jednu věc a tou je, že když ta Americká krása (například) je v tom 16:9 formátu k dispozici, tak proč to prostě na tom Blu-rajku je ořezaný, když Blu-ray je určený do domácností, kde jsou v 99% televize v 16:9. Výsledek je prostě ten, že nevidím spodek :) Toť vše.


V 99% domácností je DVD 8-)

Blu-ray je u fajnšmekrů a spousta z nich má plátno. Blu-ray je takový zlatý grál v kvalitě filmu, že není důvod na něj dávat nic jiného než ultimativní verzi tak jak šla v kinech. Těch Open Matte verzí filmů zas tak moc není, obvykle není důvod, aby byly dostupné, když finální verze je úplně jiná.

A rozdíl 16:9 a 2,35:1 je přesně 260 pixelů, čili 12% obrazu nahoře a 12% dole budou zabírat černé pruhy. To není nějaké velké množství.
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Poměr stran - zklamání z ořezání

Příspěvekod martinhamr v čtvrtek 3. 2. 2011 9:46:53

O rúzných finesách o kterých se tady zasvěcěně bavíte,o těch nemám ani páru.Ale něchtěl náhodou kolega,který tady založil tuto diskuzi říci,proč je něčeho míň když toho může být víc :?: :!:

Člověk nemá na očích černé pruhy,jen proto že to chtěl pan režisér.
www.gsluka.cz mrkněte...
Uživatelský avatar
martinhamr
1000+
1000+
 
Příspěvky: 1251
Registrován: čtvrtek 20. 12. 2007 15:45:11
Bydliště: Praha 5

Re: Poměr stran - zklamání z ořezání

Příspěvekod martinhamr v čtvrtek 3. 2. 2011 9:48:10

Nick007 píše:
pavelx píše:Vy to rozebíráte z úplně jiného úhlu. Já jsem jenom chtěl říct, že nechápu jednu věc a tou je, že když ta Americká krása (například) je v tom 16:9 formátu k dispozici, tak proč to prostě na tom Blu-rajku je ořezaný, když Blu-ray je určený do domácností, kde jsou v 99% televize v 16:9. Výsledek je prostě ten, že nevidím spodek :) Toť vše.


V 99% domácností je DVD 8-)

Blu-ray je u fajnšmekrů a spousta z nich má plátno.



No promiň,to si vážně myslíš? To jse v Severní Koreji ??? :o
www.gsluka.cz mrkněte...
Uživatelský avatar
martinhamr
1000+
1000+
 
Příspěvky: 1251
Registrován: čtvrtek 20. 12. 2007 15:45:11
Bydliště: Praha 5

Re: Poměr stran - zklamání z ořezání

Příspěvekod d.f.h v čtvrtek 3. 2. 2011 10:47:18

martinhamr píše:O rúzných finesách o kterých se tady zasvěcěně bavíte,o těch nemám ani páru.Ale něchtěl náhodou kolega,který tady založil tuto diskuzi říci,proč je něčeho míň když toho může být víc :?: :!:

Člověk nemá na očích černé pruhy,jen proto že to chtěl pan režisér.

Protože Blu-ray má sloužit k prezentaci filmu v maximální míře tak, jak jeho tvůrci chtěli aby vypadal. 24fps, originální HD zvuk, Full HD obraz - to všechno a samozřejmě správný obrazový formát. Správný = takový, jaký ho tvůrci zamýšleli.

Tečka :!:
Autor je šéfredaktorem magazínu HDmag.cz.
Blu-ray: 63 | Výbava: viz profil | Právě testuji: Oppo BDP-83
Uživatelský avatar
d.f.h
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 4145
Registrován: pondělí 17. 12. 2007 16:05:02
Bydliště: Praha

Re: Poměr stran - zklamání z ořezání

Příspěvekod noaid v čtvrtek 3. 2. 2011 11:52:29

Obávám se, že si pletete pojmy "kompozice" a "poměr stran". Kompozice se zabývá rozložením jednotlivých prvků v daném formátu obrazu. Nejde o rozhodnutí, jaký formát obrazu bude použit.
Na FAMU jsem se sice nakonec nedostal (zvuk,střih), přestože jsem měl nastudovány všechna jejich skripta, ale výtvarná fotografie a příbuzné technologické postupy jsou mým koníčkem pořád. Takže vím, jak je někdy těžké obraz zkomponovat dobře na místě a jak se občas musí něco nějak ošulit a občas se zase na něco zapomene atd. Kdyby to tak nebylo, byli by všichni kameramani zralí na Oskara. Nic prostě není ideální.
Ale víc to rozebírat nemá smysl.
noaid
0+
0+
 
Příspěvky: 45
Registrován: úterý 13. 4. 2010 8:26:06

Re: Poměr stran - zklamání z ořezání

Příspěvekod d.f.h v čtvrtek 3. 2. 2011 12:29:30

noaid píše:Obávám se, že si pletete pojmy "kompozice" a "poměr stran". Kompozice se zabývá rozložením jednotlivých prvků v daném formátu obrazu. Nejde o rozhodnutí, jaký formát obrazu bude použit.

Já netvrdím, že je to jedno a to samé - stojím si ale za tím, že obojí je věcí tvůrců filmu. Pokud tedy existuje více obrazových verzí, správná z nich může být maximálně jedna. A je úplně jedno, jestli obsahuje "více obrazu", nebo "méně obrazu". Je to prostě ona.
Autor je šéfredaktorem magazínu HDmag.cz.
Blu-ray: 63 | Výbava: viz profil | Právě testuji: Oppo BDP-83
Uživatelský avatar
d.f.h
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 4145
Registrován: pondělí 17. 12. 2007 16:05:02
Bydliště: Praha

Re: Poměr stran - zklamání z ořezání

Příspěvekod noaid v čtvrtek 3. 2. 2011 12:55:20

d.f.h píše:správná z nich může být maximálně jedna.

Kdyby to bylo tak jednoduché, tak by neexistovala verze pro kina, pro IMAX, verze pro BD, Director's Cut, Criterion třeba jinak sestříhaná atd.
Šedá je teorie a zelený strom života.
noaid
0+
0+
 
Příspěvky: 45
Registrován: úterý 13. 4. 2010 8:26:06

Re: Poměr stran - zklamání z ořezání

Příspěvekod Nick007 v čtvrtek 3. 2. 2011 13:17:29

noaid píše:
d.f.h píše:správná z nich může být maximálně jedna.

Kdyby to bylo tak jednoduché, tak by neexistovala verze pro kina, pro IMAX, verze pro BD, Director's Cut, Criterion třeba jinak sestříhaná atd.

IMAX má jiné rozlišení a používají se tam většinou jiné verze, to je fakt. Ostatní verze ale téměř vždycky mají stejné AR (OAR). Na střih má vliv spousta dalších věcí (nepotřebnost scén, PG ratingy, délka filmu, tlak producenta, studia, ...) a nemá cenu to tahat do tohohle topicu. Často režisér ten Director's Cut ani neviděl nebo s ním nesouhlasí...
Nick007
1000+
1000+
 
Příspěvky: 2188
Registrován: sobota 29. 3. 2008 21:35:03

Re: Poměr stran - zklamání z ořezání

Příspěvekod wasill v čtvrtek 3. 2. 2011 14:54:17

Můj osobní názor, jsem laik:

2,35:1 je lepší, ale menší. Nebudu to ale řešit zoomem, ale větší TV (d.f.h. mě varoval).

16:9 - tam kde to má být, je to podle mě i na první pohled poznat (dobře, možná na druhý). Možná to souvisí nějak se vzdáleností kamery od objektů - fakt netušim. Možná se mi to jen zdá.

Co se týče tohoto konkrétního příkladu. Nejenže ta 2,35:1 verze vypadá líp i co do kvality, ale ta 16:9 je očividně zdeformovaná, aby se dala roztáhnout.

Před pár lety a mnohde i dnes byl standard 4:3 a aby nebyl obrovský pruh nahoře i dole, film se deformoval jak blázen - ve finále pak film zabíral větší obraz - to je taky lepší? Asi ne.

V kině občas "ujede" promítačka, jednou jsem u The Dead Man viděl stín kamery :-) Někdy méně opravdu znamená více.
TV Panasonic P42S10E, SONY Playstation 3, Reciever SONY STR K740P.

http://WWW.GAMEROCK.CZ - Stránka pro PS 3 hráče!
Uživatelský avatar
wasill
400+
400+
 
Příspěvky: 453
Registrován: pondělí 21. 7. 2008 21:43:45
Bydliště: Klecany

Re: Poměr stran - zklamání z ořezání

Příspěvekod martinhamr v čtvrtek 3. 2. 2011 15:13:02

noaid píše:
d.f.h píše:správná z nich může být maximálně jedna.

Kdyby to bylo tak jednoduché, tak by neexistovala verze pro kina, pro IMAX, verze pro BD, Director's Cut, Criterion třeba jinak sestříhaná atd.
Šedá je teorie a zelený strom života.


Šedá je teorie ... To jsi napsal super. Ač mám místní kluky fakt rád ;),myslím si že si někdy příliš stojí za tím co někde vyčtou. (netýká se to tohoto tématu)
www.gsluka.cz mrkněte...
Uživatelský avatar
martinhamr
1000+
1000+
 
Příspěvky: 1251
Registrován: čtvrtek 20. 12. 2007 15:45:11
Bydliště: Praha 5

Předchozí

Zpět na Obecné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků